ICC
Skriftlig fråga 2003/04:390 av Astudillo , Luciano (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-12-03
- Inlämnad
- 2003-12-03
- Besvarad
- 2003-12-10
- Svar anmält
- 2003-12-11
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 december
Fråga 2003/04:390
av Luciano Astudillo (s) till utrikesminister Laila Freivalds om ICCEnligt flera rapporter pågår det fortfarande en våldsam konflikt i Ituriregionen i Demokratiska republiken Kongo (DR Kongo). Mycket pekar på att denna konflikt kommer att bli det första fall som Luis Moreno Ocampo, åklagaren vid den nya internationella brottmålsdomstolen, ICC, kommer att ta upp. Enligt Ocampo kommer övergrepp såsom etniska massakrer, avrättningar, försvinnanden, tortyr, ritualiserad kannibalism och tvångsrekrytering av barnsoldater i Ituri sannolikt bli de saker som först kommer att prövas i domstolen. Tilläggas kan också att DR Kongo självt har ställt sig mycket positivt till att ICC tar sig an fallet. Säkerhet för vittnen, bevismaterial och utredare i konfliktområdet är dock ett stort problem för åklagaren. Ocampo har därför vänt sig till parterna till ICC:s stadga och uppmanar dem att be honom ta upp Ituri som domstolens första fall @ något som också kan ge större legitimitet till en eventuell formell juridisk undersökning. Därmed skulle man kunna undvika en segdragen process där åklagaren måste gå omvägen om förundersökningskammaren innan han börjar sin undersökning. Länder som önskar en stark domstol borde rimligen, förutom att uppmana åklagaren att initiera undersökningen, också bidra med nödvändigt stöd för att skapa den säkerhet som krävs för att en sådan undersökning ska kunna genomföras. Sveriges linje när det gäller ICC, att stödja domstolen på alla sätt, är mycket glädjande. Min fråga till utrikesministern är därför:
Kommer Sverige, oberoende av om man får någon uppmaning från åklagaren eller ej, att be ICC:s åklagare ta sig an fallet Ituri i DR Kongo?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:390 besvarad av Laila Freivalds
den 10 december
Svar på fråga 2003/04:390 om ICC
Utrikesminister Laila Freivalds
Luciano Astudillo har frågat mig om Sverige, oberoende av om man får någon uppmaning från åklagaren eller ej, kommer att be ICC:s åklagare att ta sig an fallet Ituri i Demokratiska republiken Kongo.
Som bekant har Sverige deltagit mycket aktivt i det arbete som lett fram till att Romstadgan för den Internationella brottmålsdomstolen antogs i juli 1998 och att domstolen, sedan stadgan trädde i kraft den 1 juli förra året, nu har börjat bli operativ. Internationella brottmålsdomstolen innebär ett stort steg framåt för att förstärka folkrätten och motverka straffriheten.
Domstolen kan utöva sin jurisdiktion, det vill säga åtala och döma, genom att säkerhetsrådet eller en stadgepart hänskjuter en situation till domstolen, till exempel situationen i Ituri. Åklagaren kan också välja att själv väcka åtal, efter tillstånd från en förundersökningskammare.
Åklagaren Luis Moreno-Ocampo håller för närvarande på att insamla och analysera information om situationen i Ituri. Jag har fått ett brev från Moreno-Ocampo i vilket han bland annat informerar om detta samt efterfrågar om vi har information som skulle kunna vara till nytta i detta arbete.
Som åklagaren berättat, bland annat under statspartsmötet för ICC den 8 september i år, överväger han hur han i framtiden bäst ska agera, och i vilken form han kan och vill få stöd från omvärlden för eventuella åtal för brott begångna i Ituri. Hur eventuella åtal rörande Ituri bäst sker är en fråga med både politiska och juridiska dimensioner.
Regeringskansliet håller sedan ett halvår kontinuerlig kontakt med åklagaren och med hans åklagarkontor genom ambassaden i Haag. Vi bevakar också processen via vår ambassad i Kinshasa.
Sverige kommer att i samråd med Moreno-Ocampo stödja honom i denna process. Det är mångas förhoppning att Demokratiska republiken Kongo självt kommer att göra ett hänskjutande. Det är för närvarande inte aktuellt att Sverige gör ett hänskjutande till domstolen, men detta kommer att följas och bedömas fortlöpande.
Samtidigt håller vi på att överväga vad vi kan göra för att åklagaren ska få det konkreta stöd han behöver, till exempel upplysningar som han behöver för sina analyser eller skydd av dem som kan komma att bedriva förundersökningar i Demokratiska republiken Kongo.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
