Hushållsnära tjänster och fakturafusk

Skriftlig fråga 2007/08:48 av Hultqvist, Peter (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2007-10-05
Besvarad
2007-10-10
Anmäld
2007-10-16
Svar anmält
2007-10-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 5 oktober

Fråga

2007/08:48 Hushållsnära tjänster och fakturafusk

av Peter Hultqvist (s)

till finansminister Anders Borg (m)

Ett av regeringens argument när förslaget om avdragsrätt för så kallade hushållsnära tjänster presenterades var att en andel ”svarta” jobb därmed skulle omvandlas till ”vita”. Nu har det via en undersökning som Dagens Eko genomfört visat sig att företag i branschen friserar fakturorna för utförda tjänster så att de passar avdragsmöjligheterna. Detta innebär att avdraget utnyttjas i strid med gällande regelverk. En effekt av införandet av hushållsnära tjänster och dess regelverk är således enligt Ekots undersökning ett ökat fakturafusk.

Min fråga till finansministern:

Vilka initiativ avser ministern att ta för att stävja och motverka den ovan beskrivna utvecklingen?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:48 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 10 oktober

Svar på fråga

2007/08:48 Hushållsnära tjänster och fakturafusk

Finansminister Anders Borg

Peter Hultqvist har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att stävja och motverka utvecklingen avseende frisering av fakturor som möjliggör skattereduktion för hushållsarbete i strid med gällande regelverk.

Sedan länge har fokuseringen varit att bekämpa skattefusket i Sverige. Det finns sedan en lång tid tillbaka en skattebrottslag och regler om skattetillägg. Därtill har en rad andra åtgärder vidtagits för att motverka skattefusk. Strävan att mot­verka skattefusk omfattar även fusk med fakturor som görs i avsikt att få skattereduktion för hushållsarbete i strid med gällande regelverk. Genomförda och pågående effektiviseringar inom Skatteverket frigör vidare resurser som kan användas för kontroll.

Jag vill även tillägga att regeringen har tillsatt en utredning som har i uppdrag att föreslå ett enklare och effektivare system för skattelättnader för hushållsarbete än det nuvarande. Min förhoppning är att ett sådant system ska minska möjligheterna till fusk ytterligare.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.