Försvarets materielsituation

Skriftlig fråga 2012/13:265 av Hultqvist, Peter (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2013-01-23
Inlämnad
2013-01-23
Besvarad
2013-01-30
Svar anmält
2013-01-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 23 januari

Fråga

2012/13:265 Försvarets materielsituation

av Peter Hultqvist (S)

till försvarsminister Karin Enström (M)

Under den kommande tioårsperioden finns för att upprätthålla en rimlig försvarsförmåga ett ofinansierat underskott när det gäller försvarets materiel på ca 30 miljarder kronor. Underskottet ökade med 5,5 miljarder kronor genom riksdagens beslut att uppgradera JAS Gripen. Socialdemokraterna erbjöd regeringen en uppgörelse för skapa en stabilitet kring JAS finansiering, men regeringen tackade nej.

I samband med Folk och försvars konferens i Sälen markerade Socialdemokraterna behovet av att regeringen i riksdagen söker en bredare parlamentarisk dialog för att finna en väg att lösa den svåra ekonomiska situationen kring försvarets materiel.

Min fråga till försvarsministern är:

Vilka åtgärder avser försvarsministern att vidta för att skapa underlag för en bred parlamentarisk dialog syftande till att utveckla en strategi för att lösa de ekonomiska problemen kring den långsiktiga finansieringen av försvarets materiel?

Svar på skriftlig fråga 2012/13:265 besvarad av Försvarsminister Karin Enström

den 30 januari

Svar på fråga

2012/13:265 Försvarets materielsituation

Försvarsminister Karin Enström

Peter Hultqvist har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att skapa underlag för en bred parlamentarisk dialog syftande till att utveckla en strategi för att lösa de ekonomiska problemen kring den långsiktiga finansieringen av försvarets materiel.

Försvarsmakten har fram till 2015 en ekonomi i balans. Samtidigt har myndigheten i sin inledande analys gjort bedömningen att så inte kommer vara fallet efter 2015. Det tar jag på stort allvar.

Tillsammans med myndigheten gör regeringen därför en djupare analys av den långsiktiga ekonomiska utvecklingen. Försvarsmakten ska lämna en fördjupad redovisning senast den 1 mars 2013 i samband med sitt budgetunderlag för 2014. Det underlaget ska ge mig och regeringen möjlighet att bedöma om det finns behov av att fatta kompletterande strategiska beslut i syfte att genomföra huvudinriktningen i det senaste försvarspolitiska inriktningsbeslutet.

Jag har samtidigt tillsatt en försvarsberedning med en bred parlamentarisk representation. Dess arbete kommer att utgöra en viktig del inför det försvarspolitiska inriktningsbeslut som ska gälla för tiden efter 2015. Beredningen ska beskriva och analysera viktiga förändringar och utvecklingstendenser av säkerhets- och försvarspolitisk vikt samt bedöma konsekvenser av sådana förändringar och tendenser för Sverige. Beredningen har utifrån denna anvisning att själva avgränsa och prioritera sitt arbete. Den kommer att lämna sin rapport den 1 juni 2013.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.