ensidigt stopp för svenskt torskfiske

Skriftlig fråga 2002/03:7 av Torstensson, Åsa (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-10-03
Anmäld
2002-10-08
Besvarad
2002-10-09
Svar anmält
2002-10-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 oktober

Fråga 2002/03:7

av Åsa Torstensson (c) till jordbruksminister Margareta Winberg om ensidigt stopp för svenskt torskfiske

I den överenskommelse som har gjorts mellan Socialdemokraterna och Miljöpartiet i samband med regeringsförhandlingarna så har beslutats om att ett ensidigt svenskt stopp för torskfiske ska genomföras januari i 2003. Detta har lett till stor ilska, oro och förvåning hos de svenska kustfiskarna och de boende längs Sveriges kust, då detta är en annan inriktning än den som jordbruksministern tidigare sagt. Förutom att fisket, som en del av medlemskapet i EU, är en del i gemenskapens kompetens så är yrkesfisket en avgörande viktig näring i många kustsamhällen. Med stor sannolikhet så kommer en redan känslig skärgård med detta beslut att fullkomligen utarmas på åretruntsysselsättning samtidigt som Sverige väljer att bryta med övriga EU-medlemsländers gemensamma bedömning och ansvar. Resultatet blir döda kustsamhällen och många småföretagare slås ut utan att kunna övergå till annan verksamhet i skärgården vilket leder till en ytterligare förstärkt regionaltudelning i Sverige.

Min fråga till jordbruksministern är:

Vad kommer jordbruksministern att vidta för åtgärder för att svenskt fiske ska erhålla samma förutsättningar som andra yrkesfiskare inom EU gemenskapen?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:7 besvarad av Margareta Winberg

den 9 oktober

Svar på fråga 2002/03:7 om ensidigt stopp för svenskt torskfiske

Jordbruksminister Margareta Winberg

Åsa Torstensson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att svenskt fiske ska erhålla samma förutsättningar som andra yrkesfiskare inom EU-gemenskapen.

Genom ett unilateralt torskfiskestopp kommer det svenska fisket visserligen inte att erhålla samma förutsättningar som andra yrkesfiskare inom gemenskapen. Emellertid har jag för avsikt att så snart som möjligt notifiera kommissionen om en plan för ersättning för tillfälligt upphörande av verksamheten.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.