Effektivare skyddsjakt på varg

Skriftlig fråga 2020/21:19 av Mikael Larsson (C)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2020-09-09
Överlämnad
2020-09-10
Anmäld
2020-09-11
Svarsdatum
2020-09-16
Besvarad
2020-09-16
Sista svarsdatum
2020-09-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Jennie Nilsson (S)

 

På flera håll i både Jönköping, Halland och Sjuhärad har varg synts till den senaste tiden. För bara någon vecka sedan revs flera får hos en lantbrukare i Veddige i Hallands län.

Varg är inte till vardags vanliga i dessa områden, och revir kan vara på gång att bildas. Lantbrukarna har ansökt om skyddsjakt på den varg som rivit fåren men får då till svar från Länsstyrelsen att man ska sätta upp särskilda rovdjursavvisande stängsel.

När man ska bedriva ett aktivt lantbruk är vargen till viss del ett stort problem och gör att lantbrukare på sina håll förlorar stora summor när djur blir dödade.

Det är endast den lantbrukare som blivit drabbad som kan ansöka om skyddsjakt på varg i det område som är aktuellt. Ofta i dessa fall kan också organisationer som LRF och jägarorganisationerna vara till stor hjälp för den drabbade lantbrukaren eller djurägaren och då bidra med stöttning och kunskap. Centerpartiet har i utskottsinitiativ under våren 2020 lyft frågan om skyddsjakt på varg.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Jennie Nilsson:

 

Avser statsrådet att skyndsamt verka för en effektivare skyddsjakt på varg?

Svar på skriftlig fråga 2020/21:19 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S)




Svar på fråga 2020/21:19 av Mikael Larsson (C) Effektivare skyddsjakt på varg

Mikael Larsson har frågat mig om jag skyndsamt avser verka för en effektivare skyddsjakt på varg.

Vid skador som uppkommit efter rovdjursangrepp krävs noggranna bedömningar från de myndigheter där en ansökan om skyddsjakt inkommit. För att bevilja en sådan ansökan krävs det, enligt jaktförordningen och EU:s art- och habitatdirektiv, att tre kriterier är uppfyllda, vart och ett för sig. Det ska vara frågan om en allvarlig skada, det får inte finnas någon annan lämplig lösning och bevarande av artens gynnsamma bevarandestatus får inte försvåras.

Såväl länsstyrelser som domstolar omfattas av ett skyndsamhetskrav när det gäller beslut och domar om skyddsjakt efter de stora rovdjuren. Länsstyrelserna har också en god samordning i denna fråga. Min uppfattning är att det fungerar tillfredsställande i förhållande till de krav som bestämmelserna i jaktlagen (1987:259) och jaktförordningen (1987:905) anger.

Stockholm den 15 september 2020

Jennie Nilsson

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.