demokratiska rättigheter i Vitryssland

Skriftlig fråga 2003/04:131 av Lindström, Torsten (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-10-23
Inlämnad
2003-10-23
Besvarad
2003-10-30
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-10-31

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 23 oktober

Fråga 2003/04:131

av Torsten Lindström (kd) till utrikesminister Laila Freivalds om demokratiska rättigheter i Vitryssland

Vitryssland är ett av de få europeiska länder där den demokratiska utvecklingen går åt fel håll. Regimen urholkar den demokratiska oppositionens möjligheter genom att fängsla oliktänkande, försvåra oppositionens möjligheter att arbeta och till och med förbjuda oppositionella rörelser. För närvarande pågår en rättslig process där myndigheterna vill stänga Viasna, en av de främsta organisationerna som arbetar för mänskliga rättigheter. Viasna har bland annat gjort återkommande redogörelser över de brott mot mänskliga rättigheter som sker i Vitryssland. I den pågående processen påstås att Viasna är en olaglig organisation. Det är tydligt att processen är politiskt motiverad och enbart syftar till att undanröja en för regimen kritisk röst. Det är angeläget att Sverige i sin bilaterala relation till Vitryssland samt även inom ramen för EU:s arbete påtalar det oacceptabla att en regering förbjuder fria röster.

Mot denna bakgrund vill jag fråga utrikesministern:

Vilka åtgärder avser utrikesministern att vidta i internationella sammanhang för att förmå vitryska regeringen att tillåta organisationer som arbetar för mänskliga rättigheter att verka, exempelvis Viasna?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:131 besvarad av Laila Freivalds

den 30 oktober

Svar på fråga 2003/04:131 om demokratiska rättigheter i Vitryssland

Utrikesminister Laila Freivalds

Torsten Lindström har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta i internationella sammanhang för att förmå den vitryska regeringen att tillåta organisationer som arbetar för mänskliga rättigheter att verka, exempelvis Viasna.

Den försämrade situationen för det civila samhället som den senaste tiden har kunnat noteras i Vitryssland är oroväckande. Det är därför av stor vikt att Sverige försöker bidra till en demokratisk utveckling i landet.

Frågan om utvecklingen i Vitryssland tas med jämna mellanrum upp i flera internationella sammanhang, inte minst inom EU som noga följer situationen avseende de mänskliga rättigheterna. Senast i september månad påtalade EU sin oro över den senaste tidens försök att undergräva det civila samhället.

Sedan årsskiftet finns OSSE återigen på plats med ett fältkontor i Minsk, efter det att samtliga internationella tjänstemän i OSSE:s rådgivnings- och övervakningsgrupp förra året tvingades lämna landet. I kontorets mandat ingår att assistera den vitryska regeringen att bygga och stärka institutioner, utveckla och konsolidera rättsväsendet samt utveckla relationerna till det civila samhället. Sverige har sedan i mars månad ställt en svensk tjänsteman till kontorets förfogande. Tjänstemannen ansvarar bland annat för att driva projekt inom området mänskliga rättigheter samt att främja en dialog mellan regeringen och det civila samhället. Detta är ytterligare ett sätt genom vilket vi söker stödja den demokratiska utvecklingen i Vitryssland.

När det gäller organisationen Viasna kan jag meddela att Sverige och EU, inom ramen för OSSE, förra veckan riktade kritik mot Vitrysslands behandling av enskilda organisationer. Viasna nämndes särskilt och vitryska myndigheter uppmanades att dra tillbaka åtalet mot organisationen och tillåta den att fortsätta sin verksamhet. Dessvärre har vi just nåtts av uppgiften att Vitrysslands högsta domstol beslutat att stänga Viasna. Givetvis kommer vi att följa frågan och överväga lämpligt agerande.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.