brottsofferskadestånd när misstänkt gärningsman är under 15 år
Skriftlig fråga 2003/04:1540 av Olsson, Rolf (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-08-20
- Besvarad
- 2004-09-01
- Besvarad
- 2004-09-03
- Anmäld
- 2004-09-14
- Svar anmält
- 2004-09-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 augusti
Fråga 2003/04:1540
av Rolf Olsson (v) till justitieminister Thomas Bodström om brottsofferskadestånd när misstänkt gärningsman är under 15 årEftersom personer under 15 år inte kan åtalas görs sällan brottsutredningar i fall där personer i denna åldersgrupp misstänks vara förövare. Detta leder i sin tur till att fallets brottsoffer inte kan få ut skadestånd av Brottsoffermyndigheten.
Skadeståndet från Brottsoffermyndigheten finns till för dem som inte är försäkrade mot brott på annat sätt. Vid ett fall där en brottsutredning inte görs blir således brottsoffret helt utan ekonomiskt skydd.
Ett brottsoffer kan med andra ord bli utan ekonomiskt skydd enbart för att en misstänkt gärningsman är under 15 år. En särskilt utsatt grupp i detta sammanhang är unga människor, eftersom de är den grupp som i allra högst grad drabbas av brott utförda av unga gärningsmän. Enligt uppgifter anmäldes år 1999 ungefär 2 500 sådana här brott med misstänkt förövare under 15 år, därefter har ingen statistik tagits fram.
Min fråga till justitieminister Thomas Bodström är:
Avser ministern att vidta några åtgärder som syftar till att bättre trygga situationen för brottsoffer där misstänkt gärningsman är under 15 år?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1540 besvarad av Thomas Bodström
den 31 augusti
Svar på fråga 2003/04:1540 om brottsofferskadestånd när misstänkt gärningsman är under 15 år
Justitieminister Thomas Bodström
Rolf Olsson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder som syftar till att bättre trygga situationen för brottsoffer där misstänkt gärningsman är under 15 år. Frågan avser möjligheten för brottsoffret att få ekonomisk ersättning.
Jag vill börja med att slå fast att det i första hand är den som skadar någon annan genom ett brott som ska ersätta offrets skada genom att betala skadestånd. Är den som begått brottet under 18 år ska han ersätta skadan i den mån det är skäligt. Huvudregeln är alltså att även den som är under 15 år själv ska ersätta offret för skador som han orsakat genom ett brott.
Den som drabbats av en personskada eller kränkning till följd av ett brott kan förutom skadestånd från gärningsmannen ha rätt till statlig brottsskadeersättning. Brott som begåtts av personer under 15 år utgör inte något undantag. Att gärningsmannen på grund av sin låga ålder inte kan straffas är alltså inte något hinder för offret att få brottsskadeersättning. För att Brottsoffermyndigheten ska pröva en ansökan om brottsskadeersättning krävs bara att brottet anmälts till åklagare eller polismyndighet. Det finns inte något krav på att polisen dessutom ska ha vidtagit några utredningsåtgärder.
Vid Brottsoffermyndighetens prövning av en ansökan om brottsskadeersättning måste myndigheten naturligtvis alltid ta ställning till om den grundläggande förutsättningen för ersättning, att sökanden har drabbats av ett brott, är uppfylld. Vid den prövningen ska myndigheten ta hänsyn till all utredning som sökanden ger in och det finns möjlighet för myndighetens nämnd att hålla muntlig förhandling. Har det gjorts en polisutredning är den ett bra underlag för myndighetens prövning. Men jag utgår från att myndigheten inte ställer kraven på utredning högre än att även den som utsatts för ett brott som, på grund av gärningsmannens låga ålder eller av någon annan anledning, inte utretts av polisen, har möjlighet att uppfylla dem.
Rätten till statlig ersättning för den som utsatts för ett brott är alltså inte beroende av om gärningsmannen är över eller under 15 år och inte heller av om det genomförts en polisutredning eller inte. Jag avser att följa hur Brottsoffermyndigheten tillämpar lagstiftningen för att säkerställa att även offer för unga gärningsmän får en rättvis prövning.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

