bristen på övervakare

Skriftlig fråga 2003/04:1463 av Bargholtz, Helena (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-07-27
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2004-08-12
Anmäld
2004-09-14
Svar anmält
2004-09-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 juli

Fråga 2003/04:1463

av Helena Bargholtz (fp) till justitieminister Thomas Bodström om bristen på övervakare

Enligt uppgifter har 13 000 frigivna behov av övervakare. Samtidigt har andelen lekmannaövervakare under senare år påtagligt minskat. Endast 43 % av de som behöver en övervakare har fått en sådan. En tredjedel av de frigivna återfaller i brott. Övervakarna har stor betydelse för möjligheterna att förhindra detta. De flesta övervakare gör stora och viktiga insatser på sin fritid utan att få mycket uppskattning tillbaka.

Det är mycket oroande att tillgången på övervakare är så otillräcklig. Jag vill därför fråga justitieministern:

Vilka åtgärder är statsrådet beredd att vidta för att säkra en tillräcklig tillgång på lekmannaövervakare?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:1463 besvarad av Thomas Bodström

den 12 augusti

Svar på fråga 2003/04:1463 om bristen på övervakare

Justitieminister Thomas Bodström

Helena Bargholtz har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att säkra en tillräcklig tillgång på lekmannaövervakare.

Först och främst vill jag betona att alla personer som ska stå under övervakning har en övervakare. För varje person som ska ha en övervakare görs en individuell bedömning av förutsättningarna för och behovet av en lekmannaövervakare. För de personer som inte kan eller bör få en lekmannaövervakare förordnas i stället en kriminalvårdstjänsteman som övervakare.

Tillgången på lekmannaövervakare varierar över landet. Jag håller med Helena Bargholtz om att det är beklagligt att det inte finns lekmannaövervakare till alla som borde få en sådan övervakare. Kriminalvården har dock både på central och lokal nivå ett nära och väl fungerande samarbete med Riksförbundet för Frivilliga Samhällsarbetare för att öka nyrekryteringen och förbättra utbildningen och stödet till lekmannaövervakare.

Lekmannaövervakarnas insatser med att hjälpa och stödja den dömde är av stor betydelse för att främja anpassningen i samhället och därigenom minska återfallen i brott. Det personliga engagemang och intresse som lekmannaövervakare har är ett viktigt komplement till det stöd som erbjuds inom ramen för ett tjänstemannaansvar. Jag ser därför positivt på det arbete som kriminalvården bedriver för att öka antalet lekmannaövervakare.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.