bostadanpassningar för äldre

Skriftlig fråga 2004/05:414 av Ericson, Lars-Ivar (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-11-23
Inlämnad
2004-11-23
Besvarad
2004-12-01
Svar anmält
2004-12-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 23 november

Fråga 2004/05:414

av Lars-Ivar Ericson (c) till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om bostadanpassningar för äldre

Sverige får alltfler äldre människor. En viktig faktor för ett gott åldrande är bostadens utformning. I Sverige görs årligen omfattande bostadsanpassningar för äldre. Dessa åtgärder görs nästan alltid i efterhand. Orsaken är att tillgänglighetsaspekten oftast är ganska underordnad i arkitekternas och byggarnas planering. Estetiska och ekonomiska faktorer har i regel större betydelse vid byggnation och renovering.

Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till ministern:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att våra äldre ska få mer anpassade bostäder?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:414 besvarad av Mona Sahlin

den 1 december

Svar på fråga 2004/05:414 om bostadsanpassningar för äldre

Samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin

Lars-Ivar Ericson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att våra äldre ska få mera anpassade bostäder. Frågeställaren pekar på behovet av att tillgänglighetsaspekterna tas upp vid planering och byggande av bostäder.

I bygglagstiftningen ställs krav på att bostäder som byggs ska vara tillgängliga och användbara för personer med nedsatt rörelse eller orienteringsförmåga. Detta krav har närmare preciserats genom en rad detaljerade regler rörande tillgänglighet i Boverkets byggregler. Trots kraven i lagstiftningen brister många nybyggda bostäder i tillgänglighet och användbarhet, med följden att bostäderna ofta måste anpassas om den boende drabbas av funktionella begränsningar och ohälsa.

En parlamentarisk kommitté gör för närvarande en översyn av plan- och bygglagstiftningen (dir. 2002:97). Kommittén har bland annat till uppgift att överväga och redovisa vilka förändringar som behövs i bygglagstiftningen för en effektiv kontroll av att de byggtekniska kraven främjas. Kraven på tillgänglighet nämns särskilt. Kommittén ska avlämna sitt slutbetänkande senast den 30 juni 2005.

Frågan om tillgänglighet i boendet för äldre människor har behandlats i den parlamentariska äldreberedningen. I oktober 2003 överlämnades slutbetänkandet Äldrepolitik för framtiden, 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning (SOU 2003:91) till regeringen. Beredningen har haft i uppdrag att skapa förutsättningar för en långsiktig utveckling av äldrepolitiken. Slutbetänkandet innehåller bland annat förslag om hur tillgängligheten för äldre kan ökas i boendet. Betänkandet har nyligen remitterats och behandlas för närvarande inom Regeringskansliet.

Människor bör i hög grad ha möjlighet att bo kvar i det egna hemmet även när de blir äldre. En förutsättning för detta kan vara att bostaden är utformad på ett tillgängligt sätt. Jag anser att frågan är viktig och avser att utifrån förslagen i utredningarna ta ställning till behovet av ytterligare åtgärder för att öka tillgängligheten vid nybyggnad av bostäder.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.