Bedömning av Sveriges ekonomi
Skriftlig fråga 2008/09:817 av Eriksson, Birgitta (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-04-03
- Inlämnad
- 2009-04-03
- Besvarad
- 2009-04-08
- Svar anmält
- 2009-04-08
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 april
Fråga
2008/09:817 Bedömning av Sveriges ekonomi
av Birgitta Eriksson (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Under hela våren och långt in i sommaren 2008 menade statsrådet att Socialdemokraterna var ”dysterkvistar” när det gäller Sveriges ekonomiska läge. Successivt under hösten har sedan statsrådet själv tvingats ansluta sig till dysterkvistarna och revidera ned prognoser rörande bnp-utveckling och sysselsättning. Fortfarande då budgeten för 2010 antogs i december hävdade statsrådet dock att detta var ett ”superpaket” som skulle ge både nödvändig och tillräcklig stimulans åt den svenska ekonomin. Även på detta område har statsrådet tänkt fel. Jobbkrisen växer som en effekt av industrikrisen och krisen i kommunerna. Efterfrågan inom detaljhandeln faller och kommer ytterligare att förstärka nedgången.
Mot bakgrund av vilka omständigheter och fakta har finansministern gjort sina bedömningar av den ekonomiska utvecklingen i Sverige?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:817 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2008/09:817 Bedömning av Sveriges ekonomi
Finansminister Anders Borg
Birgitta Eriksson har frågat mig mot vilken bakgrund och vilka omständigheter och fakta jag har gjort mina bedömningar av den ekonomiska utvecklingen i Sverige.
Under 2008 försämrades såväl den internationella som den svenska konjunkturen snabbt och drastiskt. Kraften i nedgången överraskade flertalet prognosmakare som tvingades revidera ned sin tillväxtprognoser kraftigt allteftersom tiden led. Som ett exempel på denna nedrevidering kan nämnas att OECD så sent som i juni 2008 bedömde att bnp-tillväxten i OECD-området 2009 skulle uppgå till 1,7 procent. När OECD presenterade en ny prognos förra veckan var tillväxtprognosen för OECD-området nedreviderad till -4,3 procent.
Riksbanken har nyligen undersökt precisionen hos olika bedömares bnp-prognoser för Sverige 2008. (Ekonomisk kommentar nr 2 2009 Precisionen hos olika bedömares BNP-prognoser för 2008, Michael K. Andersson och Ted N. Aranki) Undersökningen visar att samtliga prognosmakare gjorde betydande felbedömningar av bnp-tillväxten 2008. Riksbankens utvärdering visar också att träffsäkerheten i regeringens prognoser på intet sätt var sämst utan att våra prognosfel ligger väl i linje med genomsnittet. Regeringens bnp-prognoser har till exempel haft en högre precision än Konjunkturinstitutets.
Regeringen följer den ekonomiska utvecklingen kontinuerligt och söker ständigt att förbättra sina prognoser i syfte att göra så små prognosfel som möjligt. Den vikt som regeringen lägger vid detta arbete avspeglas bland annat i den prognosutvärdering som görs i varje vårproposition. Årets prognosutvärdering visar bland annat att regeringens prognosprecision avseende bnp, inflation och arbetsmarknad kommer väl ut i jämförelse med övriga prognosmakare.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

