Banverket Produktions huvudkontor
Skriftlig fråga 2009/10:271 av Hultqvist, Peter (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-12-02
- Inlämnad
- 2009-12-02
- Besvarad
- 2009-12-09
- Svar anmält
- 2009-12-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 2 december
Fråga
2009/10:271 Banverket Produktions huvudkontor
av Peter Hultqvist (s)
till statsrådet Åsa Torstensson (c)
När Vägverket Produktion bolagiserades den 1 januari 2009 och blev Svevia placerades huvudkontoret i Solna. Nu förbereds bolagisering av Banverket Produktion (Infranord AB) från den 1 januari 2010. Enligt uppgift kommer det nya huvudkontoret att förläggas till Stockholmsregionen. Totalt handlar det om ett 40-tal anställda. Från regeringens sida har inga regionalpolitiska aspekter lagts på det nya huvudkontorets placering. Detta trots att det vore rimligt att förlägga det tillsammans med Banverkets övriga verksamheter i Borlänge.
Min fråga till statsrådet är:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta med anledning av att regionalpolitiska överväganden hittills inte har funnits med i beslutsprocessen när det gäller förläggningen av det bolagiserade Banverket Produktions (Infranord AB) huvudkontor?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:271 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson
den 9 december
Svar på fråga
2009/10:271 Banverket Produktions huvudkontor
Näringsminister Maud Olofsson
Peter Hultqvist har frågat statsrådet Åsa Torstensson vilka åtgärder hon avser att vidta med anledning av att regionalpolitiska överväganden hittills inte har funnits med i beslutsprocessen när det gäller förläggningen av det bolagiserade Banverket Produktions (Infranord AB) huvudkontor.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Infranord AB (det bolagiserade Banverket Produktion) är ett av staten helägt bolag. Bolaget kommer att verka på fullt marknadsmässiga villkor.
Infranord AB bedriver affärsmässig verksamhet. Målsättningen är att bolaget ska vara ett effektivt och lönsamt infrastrukturbolag. Det åligger bolagets styrelse att bedöma förläggningen av bolagets huvudkontor.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

