Avveckling av FXM och främjandefrågornas framtid

Skriftlig fråga 2014/15:154 av Lena Asplund (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2014-12-22
Överlämnad
2014-12-22
Besvarad
2015-01-07
Svarsdatum
2015-01-07
Sista svarsdatum
2015-01-07
Anmäld
2015-01-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

 

Statskontoret har nyligen gjort en utvärdering av Försvarsexportmyndighetens (FXM) verksamhet med anledning av att FXM 2015 har verkat i fem år. I utvärderingen skriver Statskontoret att bildandet av Försvarsexportmyndigheten har lett till tydligare rollfördelning och ökad transparens i det statliga exportstödet. Därmed har FXM till stor del uppfyllt syftet med att myndigheten bildades.

I Statskontorets sammanfattning av utvärderingen skriver man bland annat: ”Genom att en separat myndighet fick ansvaret för främjande och försäljning blev rollfördelningen inom den svenska försvarsmaterielexporten tydligare. I dag finns en formell process för att ansöka om exportstöd vilket gör att man kan se vilka företag som får stöd och på vilka grunder.”

I ljuset av detta framstår regeringens förslag att FXM bör avvecklas som oklokt. Genom att avveckla FXM skulle transparensen minska och främjande och upphandling skulle skötas av samma aktör. Regeringen gick fram med förslaget om avveckling i budgetpropositionen för 2015, men förslaget vann inte gehör då Alliansens budget fick stöd i riksdagen.

Med anledning av regeringens förslag i budgetpropositionen för 2015 skulle jag vilja ställa en fråga till försvarsminister Peter Hultqvist:

 

Hur hade försvarsministern tänkt att främjandeuppdraget skulle hanterats efter den föreslagna avvecklingen av FXM och skulle detta ha påverkat transparensen i processen?

Svar på skriftlig fråga 2014/15:154 besvarad av Peter Hultqvist (S), försvarsminister

Dnr Fö2014/2128/MFU

Försvarsdepartementet

Försvarsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2014/15:154 av Lena Asplund (M) Avveckling av FXM och främjandefrågornas framtid

Lena Asplund har frågat mig hur jag tänkt att främjandeuppdraget skulle hanterats efter den föreslagna avvecklingen av Försvarsexportmyndigheten (FXM) och hur detta skulle ha påverkat transparensen i processen.

Regeringen föreslog i budgetpropositionen för 2015 en avveckling av Försvarsexportmyndigheten.

En avveckling och konsolidering av Försvarsexportmyndigheten är en konsekvens av den fortlöpande verksamhetsutveckling som regeringen eftersträvar inom den statliga myndighetssfären. Avsikten var att nödvändigt exportstöd fortsättningsvis skulle genomföras inom en annan myndighetsstruktur med bibehållna krav på affärsmässighet och transparens, men med högre kostnadseffektivitet.

Jag kan även konstatera att de borgliga partierna i sin budgetmotion ansåg att det fanns utrymme för ekonomiska effektiviseringar inom myndighetens ansvarsområde.

Hade avvecklingen realiserats var regeringen beredd att återkomma till riksdagen med ytterligare information.

Stockholm den 7 januari 2015

Peter Hultqvist


Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.