Avrättningar av politiska fångar i Iran
Skriftlig fråga 2009/10:835 av Bargholtz, Helena (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2010-05-24
- Anmäld
- 2010-05-25
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2010-06-10
- Svar anmält
- 2010-06-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 24 maj
Fråga
2009/10:835 Avrättningar av politiska fångar i Iran
av Helena Bargholtz (fp)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
Nyligen avrättades fem politiska fångar i Iran. Därtill har regimen fastställt dödsdomen för ytterligare sex politiska fångar för deras medverkan i regimkritiska protester. Dessa dödsdomar kan verkställas när som helst om kraftfulla internationella påtryckningar uteblir.
Kraftfulla fördömanden i ord är självfallet positiva men har tyvärr visat sig otillräckliga inför prästerskapets diktatur. Den iranska regimen fortsätter att systematiskt negligera FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna samt andra internationella konventioner.
Med anledning av det anförda vill jag fråga utrikesminister Carl Bildt på vilket sätt han i Sverige och i internationella sammanhang har för avsikt att arbeta för att förhindra fortsatta avrättningar i Iran.
Svar på skriftlig fråga 2009/10:835 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på fråga
2009/10:835 Avrättningar av politiska fångar i Iran
Utrikesminister Carl Bildt
Helena Bargholtz har frågat mig på vilket sätt jag i Sverige och internationella sammanhang har för avsikt att arbeta för att förhindra fortsatta avrättningar i Iran.
Regeringens och Europeiska unionens syn på den förvärrade situationen för de mänskliga rättigheterna i Iran är väl känd, likaså vårt aktiva agerande i denna fråga.
EU reagerade mot avrättningarna av de fem personer Helena Bargholtz omnämner genom ett kraftfullt uttalande av unionens höga representant Catherine Ashton den 12 maj. EU har också sedan lång tid kontinuerligt uppmanat Iran, senast genom den höga representanten, att omedelbart införa ett moratorium för verkställande av dödsdomar. Detta är aktuellt inte minst med anledning av att de nio personer som dömdes till döden i massrättegångarna efter presidentvalet riskerar att avrättas.
Jag tog själv upp dessa frågor offentligt och tydligt med Irans utrikesminister Manouchehr Mottaki vid säkerhetskonferensen i München den 5 februari.
I ett uttalande från den 8 februari fördömde EU den fortsatta förekomsten av massarresteringar, förestående avrättningar, hot mot de frihetsberövades familjemedlemmar samt inskränkningarna i yttrande- och åsiktsfrihet.
Jag kan försäkra Helena Bargholtz att Sverige och EU kommer att fortsätta att ställa krav på Irans regering att respektera och implementera de mänskliga rättigheterna i enlighet med Irans internationella åtaganden på området.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
