Åtgärdspaketet från den 18 december 2007

Skriftlig fråga 2009/10:137 av Olsson, Hans (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2009-10-28
Anmäld
2009-11-02
Besvarad
2009-11-04
Svar anmält
2009-11-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 28 oktober

Fråga

2009/10:137 Åtgärdspaketet från den 18 december 2007

av Hans Olsson (s)

till finansminister Anders Borg (m)

Regeringen och statsrådet presenterade vid en presskonferens tisdagen den 18 december 2007, alltså för två år sedan, ett planerat åtgärdspaket mot skatte- och bidragsfusk. Oannonserade kontrollbesök skulle kunna göras i bygg‑, tvätteri- och taxibranschen. Ett system med personalliggare skulle undersökas för bygg- och tvätteribranscherna, liknande det som finns inom restaurangbranschen.

Skatteverket skulle också se över möjligheterna till en lönecentral på Internet, som kunde ta över en del av företagens lönehantering och uppgifter om vilka anställda som fanns.

Mig veterligt har inget i detta åtgärdspaket verkställts.

När avser finansministern att verkställa det åtgärdspaket som presenterades den 18 december 2007?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:137 besvarad av Finansminister Anders Borg

den 4 november

Svar på fråga

2009/10:137 Åtgärdspaketet från den 18 december 2007

Finansminister Anders Borg

Hans Olsson har frågat mig när jag avser att verkställa det åtgärdspaket som presenterades den 18 december 2007. Frågan är ställd mot bakgrund av en presskonferens där jag talade om planerade åtgärder mot skatte- och bidragsfusk.

Jag har sedan presskonferensen tillsatt en utredare som har utvärderat personalliggarsystemet och som har föreslagit att det utvidgas till att omfatta byggbranschen och tvätterinäringen. Förslaget, som även innefattar oannonserade kontrollbesök, är nu ute på remiss. Remisstiden löper ut den 19 januari 2010.

Regeringen har tillsatt en särskild utredare som ska ta fram ett förslag om att arbetsgivare med flera ska lämna uppgift om lön och skatteavdrag på arbetstagarnivå varje månad (månadsuppgift) till den myndighet som utredaren finner lämplig. Uppdraget ska redovisas senast den 15 december 2010.

De två utredningar mot bidragsfusk som aviserades i paketet, dels en om återkrav av felaktiga utbetalningar, dels en om bidragsspärr vid allvarliga brott, har lämnat sina betänkanden till Finansdepartementet. Förslagen bereds nu i Regeringskansliet.

Den 1 juni 2008 trädde en ny lag i kraft, som innebär att myndigheter ska underrätta en annan myndighet om det finns anledning att anta att en felaktig utbetalning av en förmån har skett.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.