arbetstillstånd för asylsökande

Skriftlig fråga 2002/03:259 av Ahlqvist, Birgitta (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2002-12-06
Inlämnad
2002-12-06
Besvarad
2002-12-12
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2002-12-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 6 december

Fråga 2002/03:259

av Birgitta Ahlqvist (s) till statsrådet Mona Sahlin om arbetstillstånd för asylsökande

En asylsökande kan efter ansökan beviljas befrielse från arbetstillstånd om asylprocessen beräknas ta en längre tid. Efter detta beslut kan hon eller han arbeta eller praktisera på en arbetsplats. Beslutet fortsätter att gälla fram till att Utlänningsnämnden förkunnat sitt beslut om avvisning.

Om den asylsökande fortfarande, efter exempelvis inhibition eller verkställighetshinder av avvisningsbeslutet, finns kvar i landet får personen inte längre arbeta eller praktisera, trots att staten fortfarande betalar uppehället.

Denna bestämmelse om omedelbar sysslolöshet kan inte på något sätt underlätta tillvaron för den enskilde individen. Den ställer till problem för den asylsökande, men också för arbetsgivaren som plötsligt blir utan en anställd.

Jag vill fråga statsrådet om hon mot den redovisade bakgrunden har för avsikt att verka för någon förändring i bestämmelserna.

Svar på skriftlig fråga 2002/03:259 besvarad av Mona Sahlin

den 12 december

Svar på fråga 2002/03:259 om arbetstillstånd för asylsökande

Statsrådet Jan O Karlsson

Birgitta Ahlqvist har frågat statsrådet Mona Sahlin om regeringen har för avsikt att ändra regelverket som säger att en utlänning inte får arbeta efter att ett negativt beslut har fattats i Utlänningsnämnden. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

I 4 kap. 3 a § utlänningsförordningen föreskrivs att Migrationsverket, vilket Birgitta Ahlqvist också påpekar, får besluta att undanta en asylsökande från skyldigheten att inneha ett arbetstillstånd i de fall då Migrationsverket bedömer att det kan dröja mer än fyra månader att meddela beslut i tillståndsfrågan. Undantaget gäller fram tills dess att lagakraftvunnet beslut föreligger i ärendet.

När en utlänning fått ett negativt beslut från Utlänningsnämnden är det meningen att återvändandet till hemlandet ska ske snarast möjligt. Att den asylsökande alltjämt skulle arbeta skulle försvåra, snarare än underlätta, ett verkställande av avvisningsbeslutet. Enligt min mening är en effektiv verkställighetspolitik nödvändig för att kunna garantera ett väl fungerande asylsystem, innebärande att de som är i behov av internationellt skydd snabbt får det. Mot bakgrund av detta har jag inte för avsikt att ändra gällande bestämmelser om att en person som fått avvisningsbeslut från Utlänningsnämnden inte längre får arbeta.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.