apoteksmonopolet

Skriftlig fråga 2002/03:1128 av Johansson, Carl-Axel (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-06-13
Inlämnad
2003-06-13
Besvarad
2003-07-09
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-09-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 13 juni

Fråga 2002/03:1128

av Carl-Axel Johansson (m) till socialminister Lars Engqvist om apoteksmonopolet

Åter läser jag att ett antal apotek måste hålla stängt i sommar. Som skäl anges brist på till exempel farmaceuter. Jag menar att även det monopol som Apoteksbolaget har vid försäljning av receptfria läkemedel förstärker detta problem, så att många tvingas åka flera mil för att få sin medicinering. Skälet att bevara apoteksmonopolet för folkhälsans skull, som statsrådet Messing tidigare svarat, håller inte. Konkurrensverket visar i en rapport 1999, liksom statliga offentliga utredningar (SOU 1998:28), att det finns behov att konkurrensutsätta till exempel den receptfria läkemedelsförsäljningen. Samma utredning framhåller att ca 80@90 % av alla hälsoproblem kan klaras genom olika typer av egenvård. Därför håller inte argumentet att monopolet behövs för folkhälsan. Många receptfria läkemedel som nikotinersättningsmedel, magsårsmediciner, allergimediciner och smärtlindrade mediciner kan användas i egenvård på ett bättre sätt om tillgängligheten ökar. I Danmark har man tillåtit försäljning av mindre förpackningar över disk i dagligvaruhandeln, utan att man sett att konsumtionen av exempelvis smärtlindrande ökat. Utredning från handeln (2002) visar att om vi skulle tillåta detta i Sverige skulle ca 3 000 nya försäljningsställen kunna tillskapas.

Avser ministern att vidta åtgärder så att receptfria läkemedel kan försäljas i dagligvaruhandeln liksom nu sker i Danmark?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:1128 besvarad av Lars Engqvist

den 9 juli

Svar på fråga 2002/03:1128 om apoteksmonopolet

Socialminister Lars Engqvist

Carl-Axel Johansson har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder så att receptfria läkemedel kan försäljas i dagligvaruhandeln.

Nej, jag avser inte att vidta några åtgärder för att bryta upp det existerande detaljhandelsmonopolet för läkemedel. Anledningen är att monopolet tjänat och fortsätter att tjäna oss väl. Att tillförsäkra hela befolkningen, oavsett var man bor i landet, en god tillgång till alla läkemedel, till enhetliga priser @ och till detta kopplat en patientanpassad information och rådgivning obunden av kommersiella intressen som skapar goda förutsättningar för en säker och rationell läkemedelsanvändning @ är det som i grunden motiverar monopolets bevarande. Dessa motiv gäller även för receptfria läkemedel. Det finns ett stort värde av producentoberoende information, rådgivning från kompetent personal, god tillgänglighet och enhetliga priser över hela landet även för receptfria läkemedel.

Bolagets uppdrag är inte att sälja så många och dyrbara läkemedel som möjligt för att maximera vinsten, utan att verka för bästa möjliga läkemedelsanvändning. Ensamrätten är en förutsättning för att bolaget ska kunna verka i denna anda.

Visst finns det risker med monopol. Kostnaderna kan bli höga och effektiviteten låg @ men så har det inte blivit i Sverige. I stället har vårt sammanhållna system gett stora ekonomiska fördelar @ inte bara på grund av vanliga stordriftsfördelar, utan också genom en rationell logistik och en effektivare distributionskedja till kunderna. I en internationell jämförelse har Sverige låga läkemedelspriser @ mycket tack vare internationellt sett låga kostnader i parti- och detaljhandelsleden.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.