Apotekarens roll i vården
Skriftlig fråga 2008/09:969 av Linna, Elina (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-05-20
- Inlämnad
- 2009-05-20
- Besvarad
- 2009-05-27
- Svar anmält
- 2009-06-01
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2008/09:969 Apotekarens roll i vården
av Elina Linna (v)
till socialminister Göran Hägglund (kd)
Studier visar att mellan 40 och 85 procent av alla som skrivs in på eller ut från sjukhus drabbas av fel i medicineringen på grund av överföringen. Läkemedel tillkommer, faller bort eller doseringen blir fel. Informationsproblemen innebär medicinska problem för patienterna och högre kostnader för vården i och med behandlingar av felens konsekvenser. Sedan ett par år har man försökt möta detta problem i projektet Läkemedelsberättelse i utskrivningsinformation vid Universitetssjukhuset i Lund. Projektet har varit mycket framgångsrikt, fått uppmärksamhet runt om i Europa och tilldelades nyligen Dagens Medicins pris för förnyelse inom vården, Guldskalpellen.
Projektet är en del av sjukhusets satsning på apotekare för att undvika felmedicinering. Apotekare blir här en del av det vårdteam som följer patienten genom vårdkedjan. Centralt är att man vid utskrivning gör läkemedelsavstämningar med förteckning över vilka förändringar som gjorts i patientens medicinering. Modellen har bevisat mycket goda resultat. Antalet fel som beror på felmedicinering efter utskrivning kan halveras och så även de sjukvårdskontakter dessa medför.
Detta framgångsrika arbetssätt riskerar nu att drabbas av avregleringen av apoteksmarknaden. Apoteken ska i och med denna drivas med vinstsyfte och samhällsansvaret är borta. Avregleringen riskerar att drabba patientsäkerheten när samarbetet mellan sjukhus och sjukhusapotek försvåras.
Med anledning av detta vill jag fråga socialministern:
Vad avser ministern att göra för att garantera möjligheten att driva liknande samarbeten mellan sjukhus och apotek även i framtiden?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:969 besvarad av Socialminister Göran Hägglund
Svar på fråga
2008/09:969 Apotekarens roll i vården
Socialminister Göran Hägglund
Elina Linna har frågat mig vad jag avser att göra för att garantera möjligheten att driva samarbetsprojekt mellan sjukhus och apotek även i framtiden.
Jag vill börja med att slå fast att de övergripande målen med omregleringen av apoteksmarknaden är att ge konsumenterna ökad tillgänglighet till läkemedel, bättre service och ett bättre tjänsteutbud. Vidare är ett mål låga läkemedelskostnader till nytta för konsumenten och det offentliga. Omregleringen bör även tillvarata apotekens bidrag till en förbättrad läkemedelsanvändning i kombination med de insatser som görs inom hälso- och sjukvården. Farmaceuter är en kvalificerad resurs som bör utnyttjas i detta arbete.
En central utgångspunkt och en nödvändig förutsättning för att målen med omregleringen ska nås är att patient- och konsumentperspektivet är väl integrerat i utformningen av reformen. Det är dessutom av stor vikt att apotekens roll i folkhälsoarbetet synliggörs och stärks. En grundläggande förutsättning är att minst samma krav på kompetens och säkerhet i läkemedelsförsörjningen som präglar dagens handel med läkemedel bibehålls.
Enligt Socialstyrelsen är felaktig läkemedelsbehandling en vanlig anledning till att patienter skadas i vården. Det handlar till stor del om läkemedelsbiverkningar och läkemedelsinteraktioner. Arbetet med att förbättra läkemedelsförskrivningen och läkemedelsanvändningen i syfte att reducera felaktig läkemedelsbehandling kräver insatser inom flera olika områden och här har farmaceuterna en viktig roll.
När det gäller farmaceuternas roll i hälso- och sjukvården drivs i dag samtliga sjukhusapotek av Apoteket AB. Avtalet omfattar läkemedelsförsörjningen och i flertalet fall även tjänster som kunskapstjänster, utbildning, kvalitetsgranskning, läkemedelskommittéarbete, läkemedelsgenomgångar, upprättande av läkemedelsberättelser för patienten med mera. Från och med den 1 september 2008 öppnades en möjlighet för vårdgivarna att organisera sin läkemedelsförsörjningen till eller inom sjukhus via andra aktörer än Apoteket AB. Regeringens bedömning är att ökad mångfald inom sjukhusens läkemedelsförsörjning bidrar till effektivitets- och kvalitetsutveckling.
I samband med överenskommelsen om statens ersättning till landstingen för kostnader för läkemedelsförmånerna för år 2008 tillsattes en arbetsgrupp. Syfte var att ta fram förslag för att effektivisera den långsiktiga läkemedelsanvändningen. Arbetsgruppen presenterade i mars i år handlingsplanen Effektivare läkemedelsanvändning. I denna föreslås ett antal åtgärder för att öka patientsäkerheten. Bland annat föreslås införande av läkemedelsavstämning vid vårdens övergångar för äldre patienter med många läkemedel. Förslagen i handlingsplanen bereds nu inom Regeringskansliet.
Omregleringen av apoteksmarknaden påverkar inte sjukvårdshuvudmännens möjlighet att anlita farmaceuter inom hälso- och sjukvården eller att samarbeta med apoteken. Däremot skapar omregleringen förutsättningar för fler apoteksaktörer och ökad mångfald. Fler aktörer ger ökade möjligheter till nya arbetssätt att förbättra läkemedelsanvändningen. Sammanfattningsvis vill jag framhålla att ett grundläggande krav i samband med apoteksomregleringen är en förbättrad läkemedelsanvändning i kombination med de insatser som görs inom hälso- och sjukvården. I detta arbete utgör farmaceuterna en kvalificerad resurs.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

