ambassadörsutnämningar

Skriftlig fråga 2004/05:1125 av Carlsson, Gunilla (m)

Frågan är besvarad

Anmäld:
2005-03-03
Inlämnad:
2005-03-03
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad:
2005-03-11
Svar anmält:
2005-03-15

den 3 mars

Fråga 2004/05:1125

av Gunilla Carlsson (m) till utrikesminister Laila Freivalds om ambassadörsutnämningar

Myndighetschefer vid svenska utlandsmyndigheter ska företräda Sverige utomlands. Det har funnits en lång tradition i Sverige att oppositionen i förväg informeras om vem som kommer att utses till ambassadör vid de viktigaste utlandsmyndigheterna. Den socialdemokratiska regeringen har under statsminister Göran Persson valt att frångå denna tradition. I dag sker inget samråd med oppositionen om ambassadörsutnämningar även om det handlar om våra viktigaste utlandsmyndigheter.

Hur avser utrikesministern att agera för att kunna återgå till den tidigare etablerade traditionen att samråda med oppositionen om vem som kommer att utses att företräda Sverige vid våra viktigaste utlandsmyndigheter?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:1125 besvarad av Laila Freivalds

den 11 mars

Svar på fråga 2004/05:1125 om ambassadörsutnämningar

Utrikesminister Laila Freivalds

Gunilla Carlsson i Tyresö har frågat mig hur jag avser att agera för att kunna återgå till det Gunilla Carlsson betecknar som en tradition att samråda med oppositionen om vem som kommer att utses att företräda Sverige vid våra viktigaste utlandsmyndigheter.

Det är naturligt att samma metoder används vid tillsättandet av cheferna för våra utlandsmyndigheter som för andra chefstillsättningar i staten, där det inte förekommer någon regelmässig förhandsinformation. Det kan under åren ha funnits tillfällen, exempelvis i samband med nära förestående riksdagsval, då regeringen funnit det lämpligt att informera oppositionen om en enskild chefstillsättning utomlands. Att tala om detta i termer av en tidigare tradition är dock inte korrekt.

UD:s beredning av förslag till chefsutnämningar syftar till att få till stånd en professionell och transparent utnämningsprocess. Chefstjänsterna lyses ut internt inom Regeringskansliet och Sida, så att alla som vill har möjlighet att söka dem. Vid urvalet läggs särskild tonvikt på UD:s chefskriterier, där kraven och förväntningarna på cheferna klargörs. Efter beredning på tjänstemannanivå lämnas för varje befattning förslag på lämpliga kandidater till departementsledningen, som föreslår regeringen den kandidat som man anser bäst motsvarar befattningens krav.

Jag bedömer att den rådande ordningen fungerar väl och ser i dag inga skäl att etablera några ytterligare rutiner.

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter