A-kasseavgifter
Skriftlig fråga 2009/10:621 av Rådström, Britta (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2010-03-09
- Inlämnad
- 2010-03-09
- Besvarad
- 2010-03-17
- Svar anmält
- 2010-03-17
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 9 mars
Fråga
2009/10:621 A-kasseavgifter
av Britta Rådström (s)
till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)
Statsrådet har sett till att a-kasseavgiften är kopplad till arbetslösheten i branschen. Handelsanställdas förbund verkar i branscher och på arbetsplatser där det traditionellt har varit både svårt att fackligt organisera anställda och även att få med dem i a-kassan. Den svenska modellen bygger på en hög facklig anslutningsgrad och att de flesta är med i a-kassan. Andelen handelsanställda som är fackligt anslutna är nu nere i 56 procent jämfört med 64 procent 2006.
Eftersom a-kasseavgiften kopplats till arbetslöshetsnivån är det också dyrare att vara med i a-kassan för dem som bäst behöver den som en försäkring. Handelsanställdas förbund och Handels a-kassa märker detta, här finns många lågavlönade och stor osäkerhet kring anställningar. För hotell- och restaurangfacken är det ännu mörkare. Än fler lågavlönade och högre arbetslöshet samt en organisationsgrad runt 36 procent.
Genom vilka initiativ avser arbetsmarknadsministern att underlätta för lågavlönade att vara med i det trygghetssystem som a-kassan utgör samt genom medlemskap i fackförening kunna få stöd i förhandlingssituationer?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:621 besvarad av Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin
Svar på fråga
2009/10:621 A-kasseavgifter
Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin
Britta Rådström har frågat mig genom vilka initiativ jag avser att underlätta för lågavlönade att vara med i det trygghetssystem som a-kassan utgör samt genom medlemskap i fackförening kunna få stöd i förhandlingssituationer.
Inledningsvis vill jag framhålla att det är mycket otillfredsställande att det finns grupper på arbetsmarknaden som saknar inkomstrelaterat skydd vid arbetslöshet. Dess värre är det en verklighet som vi får leva med så länge vi har en frivillig inkomstbortfallsförsäkring.
Regeringen anser således att det är viktigt att alla som förvärvsarbetar har ett inkomstrelaterat skydd vid arbetslöshet och frågan planeras utredas inom ramen för den parlamentariska socialförsäkringsutredningen.
I arbetslöshetsförsäkringen, precis som i de flesta andra försäkringar, återspeglas risken i kostnaden för försäkringen. Detta innebär att avgiften i arbetslöshetskassor med hög arbetslöshet blir högre eftersom arbetslöshetsrisken är större i dessa kassor.
Både mot bakgrund av det som angetts och mot bakgrund av att regeringen så sent som i juli förra året genomförde en avgiftssänkning för en majoritet av dem som inte är arbetslösa har jag för närvarande inte för avsikt att vidta några ytterligare åtgärder vad gäller avgiften till arbetslöshetsförsäkringen.
Beträffande den del av frågan som handlar om att underlätta medlemskap i en fackförening vill jag framhålla att jag delar åsikten att hög organisationsgrad är bra för vår svenska arbetsmarknadsmodell. Jag delar även åsikten att medlemskap i en fackförening ger många fördelar för individen. Medlemskap måste dock vara frivilligt och rekryteringen ska ske utan statlig inblandning.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

