Strategisk exportkontroll 2025 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Regeringens skrivelse 2025/26:114

Skrivelsen är avslutad

Inlämnat av
Utrikesdepartementet
Tilldelat
Utrikesutskottet
Inlämnad:
2026-04-07
Bordlagd:
2026-04-13
Hänvisad:
2026-04-14
Motionstid slutar:
2026-04-28
Regeringens skrivelse 2025/26:114
Strategisk exportkontroll 2025 – krigsmateriel
Skr.
och produkter med dubbla användningsområden
2025/26:114
Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen.
Stockholm den 1 april 2026
Elisabeth Svantesson
Benjamin Dousa
(Utrikesdepartementet)
Skrivelsens huvudsakliga innehåll
I skrivelsen redogör regeringen för den svenska exportkontrollpolitiken i fråga om krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden under 2025. Skrivelsen innehåller också en redovisning av den export som har förekommit under året. Dessutom beskrivs samarbetet inom Europeiska unionen (EU) och andra internationella forum i frågor som rör strategisk exportkontroll av såväl krigsmateriel som produkter med dubbla användningsområden.
Skr. 2025/26:114
Innehållsförteckning
Regeringens
Visa hela dokumentet

Det här är en skrivelse

En skrivelse är en redovisning från regeringen till riksdagen om hur regeringen har eller planerar att arbeta inom ett visst politikområde efter att området har granskats.

En skrivelse från regeringen innehåller inget förslag till riksdagsbeslut men behandlas i utskott. Utskottet föreslår sedan hur riksdagen ska behandla skrivelsen.