Utredning gällande användning av klustervapen och antipersonella minor

Motion 2025/26:561 av Erik Hellsborn (SD)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utrikesutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-09-30
Granskad
2025-09-30
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om en eventuell omprövning av svensk användning av klustervapen och antipersonella minor och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Vi lever i ett oroligt Europa. Blott 120 mil från den svenska gränser bedriver Ryssland ett blodigt anfallskrig mot sin demokratiska granne Ukraina. De gånga tre åren av krig har ställt gamla förhoppningar på skam och tvingat det demokratiska väst till plågsamma insikter. Ryssland är inte inom någon överskådlig framtid på väg att utvecklas i demo­kratisk riktning. Ryssland struntar i den regelbaserade världsordningen och spelar inte efter samma regler som Europa. Ryssland tvekar inte att begå krigsbrott när det anses gynna deras sak.

Sverige har i likhet med många andra demokratier förbundit sig att följa särskilda lagar när det kommer till krig, för att minimera död och lidande bland civila. Däribland förbud mot användning av klustervapen och antipersonella minor. Det finns tveklöst goda skäl för att motverka användning och spridning av dessa vapentyper, då de lätt kan orsaka stor skada på ett sätt som är svårt för användaren att fullt ut kontrollera.

I Ryssland har vi dock som sagt en hänsynslös fientlig makt som inte bryr sig om krigets lagar eller internationella konventioner. I en framtida konflikt riskerar Sverige att strida med ena handen bakbunden, om vi konsekvent vägrar att befatta oss med vapentyper som vår fiende inte har några skrupler för att använda mot oss. En utredning kring det svenska förhållningssättet till klustervapen och antipersonella minor föreslås därför. Detta betyder inte att vi nödvändigtvis ska börja använda dessa vapen, men om en akut situation där de skulle kunna rädda svenska liv uppstår så bör alternativet finnas.

 

 

Erik Hellsborn (SD)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om en eventuell omprövning av svensk användning av klustervapen och antipersonella minor och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Utrikesutskottet

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.