Utlokalisering av statlig verksamhet till Västerås

Motion 2003/04:N214 av Torsten Lindström (kd)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Näringsutskottet

Händelser

Inlämning
2003-10-07
Bordläggning
2003-10-15
Hänvisning
2003-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att lokalisera statliga myndigheter och arbetstillfällen till Västerås.

Motivering

När statliga myndigheter lokaliserats de gångna åren har en ambition varit att placera verksamheter utanför Stockholm. Det har varit en lovvärd tanke som bidragit till att skapa statliga arbetstillfällen runt om i landet. Utlokaliseringarna har dock också medfört många och dyra resor för myndigheternas medarbetare, framförallt till och från Stockholm och Bryssel genom de omfattande kontakterna med Regeringskansliet och EU-organen. En bortglömd del i lokaliseringarna är Västerås.

Västerås har ett ypperligt läge nära Stockholm. De goda kommunikationerna gör att det är snabbt, billigt och enkelt att färdas mellan städerna. Det gör att dyra och miljöfarliga flygresor kan undvikas. Västerås ligger därtill i Västmanlands län som befinner sig i en omstruktureringsfas från industrilän till kunskapslän. Förläggande av statliga arbetstillfällen till länet skulle bidra till denna utveckling. Vidare har Västerås goda flygförbindelser och ligger nära både Arlanda, Västerås och Bromma flygplatser med deras kommunikationer till hela världen. Det är dags att lägga statliga myndigheter och arbetstillfällen till Västerås. Det är bra för alla.

Stockholm den 25 september 2003

Torsten Lindström (kd)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att lokalisera statliga myndigheter och arbetstillfällen till Västerås.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.