Trafikbrottslagstiftningen
Motion 2000/01:Ju726 av Göran Norlander m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2000-10-05
- Bordläggning
- 2000-10-11
- Granskning
- 2000-10-11
- Hänvisning
- 2000-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av tillämpningen av trafikbrottslagen. Motivering
Utifrån nuvarande skrivning av trafikbrottslagstiftningens 1 § första stycket, där vägtrafikant i väsentlig mån ska brista i omsorg och varsamhet för att dömas, har nu en praxis blivit synlig hos domstolar och åklagare. Man talar om att trafikanten ska ha gjort sig skyldig till ett medvetet risktagande för att dömas. Detta har lett till att denna bestämmelse endast är tillämpbar på den som är beredd att säga att han såg faran men ändå agerade fel.
Tidigare trafiklagstiftning bildade en naturlig "stege" med avseende på utdömda påföljder i förhållande till förseelsens svårighetsgrad. Vägtrafikkungörelsen kompletterades av ovan nämda trafikbrottslagstiftning med följd att en "lucka" däremellan har uppstått.
Detta påstående är i dagsläget inte underbyggt av någon men bekräftas av trafikpoliser som påtalar problemet utifrån att de "lever med systemet" och iakttar det på nära håll. En översyn bör göras för att se till att lagen är verkningsfull och rättvis.
Stockholm den 4 oktober 2000
Göran Norlander (s)
Susanne Eberstein (s)
Kerstin Kristiansson Karlstedt (s)
Agneta Lundberg (s)
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn över tillämpningen av trafikbrottslagen
- Behandlas i
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av tillämpningen av trafikbrottslagen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
