Tillämpningen av EU-bestämmelser
Motion 2013/14:K246 av Jan Ericson (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2013-10-02
- Numrering
- 2013-10-02
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga om svenska myndigheters tillämpning av olika EU-bestämmelser bör genomlysas.
Motivering
Sverige är ett av de mest lojala länderna i EU. Vi är duktiga på att följa olika EU-direktiv och föreskrifter, både genom att ta in dem i vår lagstiftning och genom att tillämpa reglerna hos våra myndigheter.
Tyvärr upplever många att vi är väl nitiska. Emellanåt finns misstanke att svenska politiker och myndigheter tar lite extra höjd i sina beslut för att ha viss marginal till EU:s bestämmelser. Detta kan medföra att reglerna tillämpas hårdare mot svenska företag och hushåll än i andra EU-länder. I en förlängning skadar det den svenska konkurrensen för våra företag och skapar onödigt krångel för svenska folket.
Sverige har nu varit medlem i EU under många år och många EU-regler har införlivats i vår lagstiftning och i myndigheternas regelverk. Det är dags att tillsätta en oberoende kommission som granskar hur EU:s regler tillämpas i Sverige, i allt från lagstiftning och föreskrifter till praktisk tillämpning vid myndigheternas kontakt med medborgare och företag.
|
Stockholm den 25 september 2013 | |
|
Jan Ericson (M) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga om svenska myndigheters tillämpning av olika EU-bestämmelser bör genomlysas.
- Behandlas i
Betänkande 2013/14:KU26- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
