Teckenspråk för jämlik delaktighet
Motion 2025/26:1599 av Jessica Rodén (S)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-02
- Granskad
- 2025-10-03
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta fram en nationell handlingsplan för att främja tillgänglighet till svenskt teckenspråk i utbildning, samhällsinformation och arbetsliv och tillkännager detta för regeringen.
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att följa upp hur språklagen efterlevs vad gäller svenskt teckenspråk och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Svenskt teckenspråk har en särskild ställning enligt språklagen (2009:600). Det är ett erkänt och fullvärdigt språk, men i praktiken saknas många av de rättigheter och förutsättningar som gör ett språk verkligt användbart i samhället. För många personer som är döva, hörselskadade eller på annat sätt beroende av teckenspråk, är tillgången till samhällsinformation, utbildning, demokratiska processer och arbetsliv fortfarande begränsad.
Språklagen är en ramlag utan sanktionsmöjligheter. Det innebär att det inte finns några tydliga skyldigheter för myndigheter att årligen följa upp hur de arbetar med svenskt teckenspråk. Resultatet blir att språkets ställning varierar stort mellan olika kommuner och verksamheter. Det leder till otydlighet, godtycke och i förlängningen en begränsning i människors möjlighet att fullt ut delta i samhället.
För att svenskt teckenspråk verkligen ska få den ställning som lagen säger, behöver staten ta ett större ansvar för uppföljning, samordning och främjande av språket.
|
Jessica Rodén (S) |
|
Yrkanden (2)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta fram en nationell handlingsplan för att främja tillgänglighet till svenskt teckenspråk i utbildning, samhällsinformation och arbetsliv och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Kulturutskottet
Betänkande 2025/26:KrU7
- 2.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att följa upp hur språklagen efterlevs vad gäller svenskt teckenspråk och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Kulturutskottet
Betänkande 2025/26:KrU7
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
