Stämpelskatt vid fastighetsköp
Motion 2015/16:2091 av Erik Bengtzboe (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
- Inlämnad:
- 2015-10-06
- Hänvisad:
- 2015-10-13
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett avskaffande av stämpelskatten vid fastighetsköp och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Vid ett fastighetsköp, bostadsrätter undantagna, tvingas köpare och säljare utöver expeditionsavgift även betalat en stämpelskatt baserat på köpeskilling eller taxeringsvärde. Medan expeditionsavgiften ska täcka kostnaden för handläggning, så har stämpelskatten ingen koppling till de kostnader staten har för att handlägga köpet, utan är en ren omsättningsskatt på bostäder som hämmar rörligheten på bostadsmarknaden.
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga ett avskaffande av stämpelskatten vid fastighetsköp.
|
Erik Bengtzboe (M) |
|
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett avskaffande av stämpelskatten vid fastighetsköp och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2015/16:SkU29 Beskattning av företag, kapital och fastighet (förnyad behandling)- Behandlas i
- Skatteutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
