Sotning av privatägda fastigheter
Motion 2010/11:Fö244 av Ulf Berg (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Försvarsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2010-10-27
- Numrering
- 2010-10-29
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över reglerna när det gäller sotning av privatägda fastigheter.
Motivering
Sotning är ett ämne som kan skapa debatt. På området har det kommit nya regler och idag är det möjligt att efter utbildning sköta sotningen i sitt eget hus – ett steg i rätt riktning. Nu har nya regler antagits som gör att en kontroll skall göras, där skorstenen besiktigas av behörig besiktningsman på både in- och utsidan.
Det kan diskuteras om denna typ av besiktning verkligen är rationell. Enligt personal som utförde besiktningen hos undertecknad så var det väldigt svårt att upptäcka en skada om den inträffat i höjd med något bjälklag eller liknande där inspektionen genomfördes visuellt. Vid dylika skador kan det även vara svårt att med kamera se det skadade området.
En översyn av regelverket avseende ovan nämnda kontroller bör genomföras. En sådan översyn bör väga kostnader för denna typ av inspektioner mot samhällsnyttan, samt undersöka om provtryckning av skorstenar istället är en lämplig kontrollåtgärd. Då skulle även personal slippa krypa omkring i trånga utrymmen för att kunna genomföra nuvarande typ av inspektion, där kanske inte en skada upptäcks.
|
Stockholm den 21 oktober 2010 | |
|
Ulf Berg (M) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över reglerna när det gäller sotning av privatägda fastigheter.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
