Skuldränta för privatpersoner
Motion 1997/98:L711 av Håkan Juholt och Bengt Kronblad (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1997-10-06
- Bordläggning
- 1997-10-10
- Hänvisning
- 1997-10-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Trots framgångsrika politiska insatser med en lägre låneräntenivå som ett resultat, finns det flera personer som inte klarar av att betala sina skulder eller krediter och avgifter. Långivarna eller andra intressenter lämnar då över ärendet till kronofogden för åtgärd.
Enligt nu gällande regler fortsätter skuld-, låne- och avgiftsräntor att tillföras och ytterligare öka på skulden. Detta försvårar ytterligare möjligheten till betalning av privatpersonens skulder, eller en skuldsanering.
Regeringen bör därför se över reglerna för rätten för uttag av skuldräntor så att det öppnas en möjlighet att under vissa förutsättningar inte påföra någon ränta på skuld som gäller privatpersoner från den dag som ärendet ligger hos kronofogdemyndigheten. Det skulle vara ett led i att inte ackumulera skulden till ytterligare nivåer samt vara ett instrument för skuldsanering på kortare tid. Detta skulle alla parter vid en skuldsanering tjäna på.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om översyn av ränteuttag på de ärenden som ligger hos kronofogden och gäller privatpersoner.
|
Håkan Juholt (s) |
Bengt Kronblad (s) |
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om översyn av ränteuttag på de ärenden som ligger hos kronofogden och gäller privatpersoner.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om översyn av ränteuttag på de ärenden som ligger hos kronofogden och gäller privatpersoner.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
