Skogsråvara som drivmedel
Motion 1992/93:N433 av Olle Lindström (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1993-01-26
- Bordläggning
- 1993-02-09
- Hänvisning
- 1993-02-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Miljöarbetet bör inriktas på att bland annat ersätta de fossila motorbränslena med koldioxidneutrala drivmedel framställda av biomassa. Skulle man lyckas med att övergå från fossila bränslen till bränslen gjord av svensk råvara blir fördelarna många. Koldioxidutsläppen minskar, man finner avsättning för det växande skogsförrådet och sysselsättningen i glesbygd räddas.
Det svenska jordbruket kommer inte att ha möjlighet att svara upp till efterfrågan på drivmedel gjord av biomassa, som utvecklingen i bästa fall kan leda till. I skogen finns dock växande råvaruförråd att ersätta fossila bränslen med. Avverkningen i dag är endast 60--70 miljoner skogskubikmeter årligen, medan den skogspolitiska kommittén i sitt betänkande anger att man mot slutet av 1990-talet uthålligt kan avverka 95 miljoner skogskubikmeter per år i Sverige.
Främst i Norrlands inland, långt från massafabrikerna, kan utnyttjandet av skogen som uthållig resurs minska, om ingenting görs. Nedläggningen av flera enheter inom skogsindustrin och de stora transportkostnaderna i Sverige gör att skogsbruket slås ut i stora områden i t.ex. Norrbotten. Den förnyelsebara råvaran utnyttjas inte och skogsnäringen som livsnerv i glesbygden upphör. Alternativ behövs.
Några av de mest kvalificerade produkterna man kan använda skogsråvaran till är drivmedel. Etanol och butanol som framställs ur biomassa kan processas till bränslet ETBE (Etyltertiärbetyleter) som är ett alkoholderivat. Detta bränsle kan blandas i alla på marknaden förekommande motorbränslen utan någon negativ inverkan och utan ombyggnader i transportsystemet.
Enbart i Norrbotten finns i dag fem miljoner ton biomassa som kan användas till sådan energiproduktion. Det borde vara ett riksintresse att möjliggöra fortsatt utnyttjande av det växande skogsförrådet.
Genom ett sådant inhemskt baserat energisystem kan Norrbotten i bästa fall erhålla ett tillskott av sysselsättning motsvarande 3.000 årsarbeten, enligt gjorda beräkningar.
Exempelvis borde de regionalpolitiska medel som fördelas över länsstyrelserna kunna utnyttjas till projektstudier vad avser användningen av biomassa till drivmedelsframställning.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om projektstudier vad avser användningen av biomassa till drivmedelsframställning.
Stockholm den 26 januari 1993 Olle Lindström (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om projektstudier vad avser användningen av biomassa till drivmedelsframställning.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- delvis bifall
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om projektstudier vad avser användningen av biomassa till drivmedelsframställning.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
