Självdeklaration av arbetsmiljön

Motion 2007/08:A325 av Hillevi Larsson och Siw Wittgren-Ahl (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämning
2007-10-04
Numrering
2007-10-05
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om självdeklaration beträffande arbetsmiljön på varje arbetsplats.

Motivering

Många svenskar är i dag långtidssjukskrivna. En stor del av dessa sjukskrivningar beror på dålig arbetsmiljö. Samhällets metoder för att förmå arbets­givarna att förbättra arbetsmiljön i näringsliv och förvaltning har varit otillräckliga. Ofta förbättras inte arbetsmiljön förrän en allvarlig olycka inträffar. Inte ens ett stort antal långtidssjukskrivna på en arbetsplats räcker för att bristerna i arbetsmiljön ska åtgärdas. Tillsynsmyndigheten över arbetsmiljö, Arbetsmiljöverket, saknar tillräckliga resurser och befogenheter för att tvinga arbetsgivarna att undanröja brister i arbetsmiljön. Regeringen har nyligen skurit ner anslaget till Arbetsmiljöverket med 1/3, vilket dramatiskt försvårar verkets möjligheter att fullgöra sitt uppdrag.

Arbetsgivarna behöver, med hjälp av lagändring, tvingas till att agera och därför bör en självdeklaration av arbetsmiljön införas. Varje år får svenska folket deklarera. Därmed avgörs hur mycket var och en ska betala i skatt. Den som kommer med felaktiga uppgifter eller utelämnar information kan ställas till svars och får bakläxa på sin självdeklaration. På samma sätt bör varje svensk arbetsplats en gång om året genomföra en självdeklaration av arbetsmiljön. Arbetsmiljöverket bör få till uppgift att göra blanketter för ändamålet och genom stickprov kontrollera sanningshalten i uppgifterna. Felaktiga uppgifter ska leda till böter enligt bestämda tariffer. Dålig arbetsmiljö ska leda till besök av Arbetsmiljöverket och lagenliga krav från samma myndighet.

Stockholm den 24 september 2007

Hillevi Larsson (s)

Siw Wittgren-Ahl (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om självdeklaration beträffande arbetsmiljön på varje arbetsplats.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.