Rösträttens koppling till medborgarskap

Motion 2023/24:1119 av Jan Ericson (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Konstitutionsutskottet
Inlämnad:
2023-10-03
Granskad:
2023-10-03
Hänvisad:
2023-10-17

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rösträtt och valbarhet i allmänna val bör kopplas till medborgarskapet och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Medborgarskapet bör uppvärderas, och det bör bli tydligare att den som beviljas svenskt medborgarskap också i och med detta får tillkommande rättigheter. En av dessa rättig­heter är rimligen att vara valbar liksom rätten att rösta i allmänna val.

Den som vill rösta i allmänna val måste rimligen kunna ta del av den information som finns före valet och ha en god inblick i hur det svenska samhället fungerar. Att ge människor rättigheten att rösta, oavsett om man förvärvat kunskap om det svenska språket eller om det svenska samhället, är fel. Samma sak gäller givetvis den som vill vara valbar i ett sådant val. Rösträtt och valbarhet i samtliga allmänna val, alltså till riksdag, region eller kommun, bör därför kopplas till det svenska medborgarskapet. Undantag bör endast göras för den valbarhet och rösträtt som tillkommer icke-med­borgare enligt EU-rätten eller andra avtal och konventioner som Sverige har med andra länder.

 

 

Jan Ericson (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rösträtt och valbarhet i allmänna val bör kopplas till medborgarskapet och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2023/24:KU12 Valfrågor
    Behandlas i
    Konstitutionsutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter