Möjlighet för AP-fonderna att investera i infrastruktur
Motion 2025/26:1518 av Peter Ollén (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-02
- Granskad
- 2025-10-02
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur AP-fonderna kan få investera i svenska infrastrukturprojekt och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
De svenska gemensamägda AP-fonderna är unika genom sitt stora förvaltade kapital. 8 000 miljarder kronor är mer än hela den svenska BNP:n under ett år!
Samtidigt som den svenska infrastrukturen är eftersatt, så tillåts AP-fonderna investera utomlands i aktier i infrastrukturbolag. Men de får inte investera i svenska kommuners vattenförsörjning eller vägar, broar och järnvägar. Däremot får de investera i exempelvis Englands vattenverk.
Mycket skulle vinnas om pengarna fick vara kvar i Sverige. AP-fonderna skulle få en trygg avkastning genom väg- och järnvägsavgifter. Kommunerna skulle få hjälp att leverera friskare vatten till sina invånare samtidigt som tågrälsen kunde byggas ut och broar och vägar förstärkas. Det hela finansierat av en långsiktig återbetalning till fonderna.
|
Peter Ollén (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur AP-fonderna kan få investera i svenska infrastrukturprojekt och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Finansutskottet
Betänkande 2025/26:FiU6 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
