Mellanvårdsenhet för psykpatienter

Motion 2005/06:So561 av Göran Persson i Simrishamn och Kerstin Engle (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förbättra vården för de patienter som inte är i behov av sluten vård, men som inte klarar av att bo i eget boende.

Motivering

Efter uppmärksammade och tragiska våldsbrott, där gärningsmännen misstänks vara psykiskt sjuka, har debatten snedvridits av en tro på att allt ordnar sig bara vi får fler slutenvårdsplatser. Ett eventuellt samband mellan brister i den psykiatriska vården och medborgarnas trygghet relaterat till nämnda brott kan diskuteras och är ytterst komplex.

Men att bara eftersträva fler slutenvårdsplatser anser vi är fel! Visst har slutenvården skurits ned lite väl drastiskt, det finns ett minst lika stort behov av en mellanvårdsenhet – en enhet som är placerad mellan den slutna vården och den öppna vården. Denna form av vård är extra viktig för personer med exempelvis schizofreni. Patienter med denna typ av sjukdom kräver inte lika mycket personal som de som är placerade i sluten vård, men de kräver ändå en regelbunden tillsyn så att medicinering och kontakter med sociala myndigheter ombesörjs m.m. Om det finns ett eventuellt samband mellan omhändertagandet inom den psykiatriska vården/omsorgen och våldsbrott är en diskussion som alltjämt består. Avsaknaden av en mellanvårdsenhet är dock ett bestående problem.

Det är önskvärt med åtgärder och påpekanden om det viktiga i att förbättra vården för de patienter som inte är i behov av sluten vård, men som inte klarar av att bo i eget boende.

Stockholm den 4 oktober 2005

Göran Persson i Simrishamn (s)

Kerstin Engle (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förbättra vården för de patienter som inte är i behov av sluten vård, men som inte klarar av att bo i eget boende.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.