med anledning av prop. 2025/26:160 Ny kärnkraft i Sverige – fler möjliga platser vid kusten

Motion 2025/26:3961 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motionen bereds i utskott

Motionsgrund
Proposition 2025/26:160
Motionskategori
Följdmotion
Tilldelat
Näringsutskottet

Händelser

Inlämnad
2026-03-19
Granskad
2026-03-26
Bordlagd
2026-03-27
Hänvisad
2026-03-30

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen avslår proposition 2025/26:160 Ny kärnkraft i Sverige – fler möjliga platser vid kusten.

Bakgrund

Propositionen är en del av ett större lagstiftningspaket som regeringen presenterat i syfte att möjliggöra för utbyggnaden av kärnkraft i Sverige. Denna proposition innehåller förslag som syftar till att möjliggöra utbyggnaden av kärnkraft på fler platser vid kusten.

Motivering

Klimatomställningen sker till stor del genom elektrifiering, och Sveriges behov av el kommer att öka kraftigt framöver. För att klara den ökade efterfrågan på el behöver vi snabbt bygga ut Sveriges elnät och elproduktion, men Vänsterpartiet avvisar reger­ingens planer på att bygga ut kärnkraften som en väg ut ur fossilberoendet.

Att bygga ny kärnkraft är inte kostnadseffektivt. Det innebär enorma åtaganden för skattebetalarna och regeringens finansieringsmodell gör så att det är hushållen, före­tagen och staten som kommer att bära kostnaderna och riskerna – samtidigt som kraft­bolagen garanteras vinster. Dessutom tar det lång tid att bygga ny kärnkraft, vilket innebär att en utbyggnad inte kommer att hinna möta behovet av ökad elektrifiering och minskade utsläpp inom den korta tid vi har på oss. Det ensidiga fokuset på kärnkraft riskerar även att tränga undan den stora investeringsvilja som finns i land- och havs­baserad vindkraft. Vi har under den här mandatperioden sett hur utbyggnaden av vindkraft nästan helt har avstannat och att Sverige nu har blivit sämst i Norden på havsvindkraft.

Utöver att vara dyr och komplicerad har också kärnkraftens energiproduktion många problem med miljö- och hälsopåverkan, sociala konsekvenser och säkerhetsfrågor i hela produktionskedjan, från uranbrytningen till framställningen av kärnbränslet och slut­förvaringen av det använda kärnbränslet. Det går heller inte att bortse från att med kärn­kraft följer alltid en risk för olyckor.

Gällande förslaget att möjliggöra för nya kärnkraftsanläggningar vid kusten är det många remissinstanser som är kritiska. Regeringen kritiseras bl.a. för att inte ha utrett alternativa energilösningar samt för att konsekvensbeskrivningen är för otillräcklig för att ligga till grund för lagstiftning. Vänsterpartiet instämmer i kritiken.

Det är tydligt att det har gått prestige i frågan och att regeringen vill bygga ut kärn­kraften oavsett kostnad eller nytta. Vänsterpartiet menar att förslaget är ett steg i fel riktning för svensk energipolitik och anser därför att proposition 2025/26:160 Ny kärnkraft i Sverige – fler möjliga platser vid kusten bör avslås. Detta bör riksdagen ställa sig bakom och ge regeringen till känna.

 

 

Birger Lahti (V)

 

Andrea Andersson Tay (V)

Kajsa Fredholm (V)

Ida Gabrielsson (V)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Ilona Szatmári Waldau (V)

Malin Östh (V)

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen avslår proposition 2025/26:160 Ny kärnkraft i Sverige – fler möjliga platser vid kusten.
    Behandlas i
    Näringsutskottet
    Betänkande 2025/26:NU24

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.