med anledning av prop. 1995/96:186 Nya regler för bostadsbidrag
Motion 1995/96:Bo32 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1995/96:186
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Bostadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1996-03-28
- Bordläggning
- 1996-03-29
- Hänvisning
- 1996-04-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
I propositionen föreslår regeringen en rad ändrade regler för bostadsbidrag i syfte att spara ca 2 300 miljoner kronor per helår. Ett av förslagen består i att bostadsbidrag slopas för icke studerande ungdomar mellan 18 och 29 år till en beräknad besparing om ca 300 miljoner kronor per helår.
Centerpartiet ställer sig bakom omfattningen av de samlade besparingarna i propositionen. De kraftigt ökade utgifterna för bostadsbidragen under de senaste åren gör det nödvändigt att hejda de snabba kostnadsökningarna. I proposition 1994/95:150 slogs ett principbeslut fast om att kostnaderna för bostadsbidragen skall minska med ytterligare 1 500 miljoner kronor. I samband med proposition 1995/96:25 angavs att överskridanden på bostadsbidragsanslaget skulle finansieras och med anledning därav gavs tilläggsdirektiv till den sedan tidigare tillsatta, särskilda utredaren. Detta bestod i att pröva ytterligare besparingar på 610 miljoner. Centerpartiet var med och förhandlade fram dessa båda propositioner och står fast vid vad som där fastslogs med avseende på bostadsbidragen. I proposition 1995/96:186 läggs förslag på besparingar om totalt ca 2 300 miljoner kronor, vilket till en del ska kompensera för mindre besparingar på assistansersättningen än aviserat. Vi ansluter oss till en sådan övergripande prioritering.
Vi finner däremot anledning att motsätta oss ett av besparingsförslagen i propositionen. Det gäller förslaget att helt slopa möjligheten till bostadsbidrag för icke studerande ungdomar mellan 18 och 29 år. Arbetslösheten och andelen arbetsmarknadsåtgärder är betydande i denna åldersgrupp varför behovet av bostadsbidrag får anses vara stort. Den genomsnittliga utflyttningsåldern från föräldrahemmet har dessutom stigit under senare tid, vilket skapar problem för både ungdomar och föräldrar när det gäller att forma sina egna liv självständigt och framåtsyftande. Sociala problem i redan problemtyngda familjer riskerar att förvärras och den negativa betydelsen av det sociala arvet kan komma att öka. Ungdomars utveckling hämmas om möjligheten till bostadsbidrag tas bort. Det kan också få till negativ sidoeffekt att det vakanta lägenhetsbeståndet ökar och att omvandlingstrycket mot mindre och billigare bostäder minskar. Behovet av högre utbildning ökar hela tiden och de som saknar densamma får allt svårare att ta sig in på arbetsmarknaden. Samma grupp riskerar nu att bli av med möjligheten till bostadsbidrag, vilket kan förvärra deras redan utsatta position i samhället ytterligare. Vi vill således inte medverka till att slopa bostadsbidragen helt för icke studerande ungdomar mellan 18 och 29 år. Vi är dock beredda att anvisa besparingar på bostadsbidragen i motsvarande omfattning.
Finansieringsbehovet kan i enlighet med propositionens beräkningar antas uppgå till ca 300 miljoner kronor. Vi ser två möjliga besparingsalternativ inom ramen för bostadsbidragen, eller eventuellt en kombination av de båda. Det första alternativet är att föredra för vår del. Det finns utrymme att ytterligare skärpa kravet på bidragsgrundande bostadsyta, vilket också stimulerar till ett mer sparsamt boende. I förhållande till regeringens förslag på ytbegränsningar vill vi gå längre och förordar en lägre bostadsbi- dragsgrundande yta till en nivå som bidrar med erforderlig besparing på ca 300 miljoner kronor. Beräkningsunderlag på detta måste tas fram. Beräkningarna som regeringens förslag om ytbegränsningar grundar sig på är framtagna av RFV (Riksförsäkringsverket), som utan större svårigheter kan ta fram kompletterande beräkningar på hur mycket ytbegränsningarna måste skärpas för att täcka den ökade utgift som vår motion förordar. Vårt andra alternativ består i att i likhet med Bostadsbidragsutredningen SOU 1995:133 föreslå att storleken på den bidragsgrundande boendekostnaden sänks genom att andelen av boendekostnaden som ersätts med bidrag sänks från nuvarande 75 respektive 50 % till 72,5 respektive 47,5 %. Det sker enligt utredningen med stor enkelhet och ger upphov till en besparing på ca 300 miljoner per helår, vilket motsvarar finansieringsbehovet i vår motion. Det får ankomma på utskottet att utforma konkreta besparingsförslag i ovan- nämnda storleksordning.
Hemställan
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen avslår proposition 1995/96:186 i aktuell del.
Stockholm den 28 mars 1996
Rolf Kenneryd (c)
Per-Ola Eriksson (c) Rigmor Ahlstedt (c) Andreas Carlgren (c) Agne Hansson (c) Eskil Erlandsson (c) Karin Starrin (c)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen avslår proposition 1995/96:186 i aktuell del.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- delvis bifall
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen avslår proposition 1995/96:186 i aktuell del.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
