med anledning av prop. 1993/94:48 Handlingsoffentlighet hos kommunala företag
Motion 1993/94:K5 av Ivar Franzén (c)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1993/94:48
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1993-10-27
- Bordläggning
- 1993-10-28
- Hänvisning
- 1993-11-08
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
De kommunala bostadsföretagen står idag inför en ny situation. Tidigare svensk bostadspolitik har under senare tid kraftigt förändrats. Flera särregler som gällt för kommunala bostadsföretag, bl a gällande företagsbeskattning och lånefinansiering, har avskaffats. Avregleringen av bostadsmarknaden har haft som syfte att kommunala bostadsföretag skall konkurrera under samma villkor som andra fastighetsägare på bostadsmarknaden. Det enda som skiljer dessa företag från andra bostadsföretag är att de ägs av kommunen med de restriktioner i kommunallagen som detta innebär.
Förslaget att de kommunala företagen skall jämställas med myndigheter vad gäller offentlighet och sekretess, registrering och arkivering av handlingar samt överprövning av beslut står därmed i direkt motsats till andra signaler från regeringskansliet och riksdagen.
Regeringen anser med förslaget att insyn och kontroll inte skall vara beroende av i vilken form som kommunerna väljer att bedriva sin verksamhet. Det innebär att samma regler om handlingsoffentlighet och sekretess som gäller för kommunala myndigheter också bör gälla för kommunala företag som bedriver motsvarande verksamhet. De kommunala bostadsföretagen bedriver dock inte någon motsvarande myndighetsutövande verksamhet. Kommunala företag som inte bedriver myndighetsutövning och som arbetar på en konkurrensutsatt marknad skall inte belastas med dyrbar extra administration. Det är ytterst olämpligt att jämställa de kommunala företagen med de kommunala myndigheterna utan att ta hänsyn till verksamhetens art.
Vid remissbehandlingen av Lokaldemokratikommitténs betänkande fram- kom att det främst är massmedia som anser att behovet av ökad insyn i de kommunala företagen är stort. Det har däremot inte analyserats vad regeringsförslaget innebär för de kommunala företagen i form av direkta kostnader för diarieföring, arkivering etc. och de indirekta konsekvenserna för de anställda i företagen när det gäller offentligheten. Inte minst kommer offentligheten vid tjänstetillsättning att verka avskräckande och här måste sekretesslagen ge ett helt annat skydd för den anställde än vad som sker idag.
Regeringens förslag till sekretess till skydd för bostadshyresgästers personliga uppgifter går ut på att det skall gälla endast om det kan antas att hyresgästen eller deras närstående annars lider men om uppgiften röjs. Sekretessen bör enligt förslaget inte vara mer än vad som är strängt nödvändigt. Många kommunala bostadsföretag har dock redan med nuvarande lagstiftning tagit ställning mot all skyldighet att lämna uppgifter om en hyresgäst. Det kan inte accepteras att en hyresgäst i ett kommunalt bostadsföretag har sämre integritetsskydd än hyresgäster hos andra hyresvärdar. Det kan knappast finnas ett samhälleligt intresse av en sådan lagstiftning. För ett kommunalt bostadsföretag på en konkurrensutsatt marknad är det dessutom helt oacceptabelt att lämna ut uppgifter om hyresgäster eller bostadssökande som lämnat uppgift till bostadsföretaget. Det bör i detta sammanhang understrykas, att uppgifter om bostadssökande är uppgifter om presumtiva kunder hos företaget och därför bör kunna sekretessbeläggas även av detta skäl.
I den nya kommunallagen (KL) som trädde i kraft den 1 januari 1992 finns bestämmelser om handlingsoffentlighet i kommunala företag. Dessa bestämmelser, som KL ålägger kommunfullmäktige att se till att företagen följer, tillämpas fr.o.m. den 1 januari 1993 på de företag som fanns vid lagens ikraftträdande. Innan dessa bestämmelser utvärderats bör inte en ny lag som reglerar handlingsoffentligheten införas.
Mot bakgrund av vad som anförts kan inte det framlagda regeringsförslaget godkännas. Med den kompetens och erfarenhet som finns inom de kommunala bostadsföretagen kommer dessa att skickligt tillämpa de nuvarande reglerna i kommunallagen som redan idag uppfyller kraven på offentlighet. Företagen arbetar nämligen redan idag med öppen redovisning gentemot kommunens organ. Alla kommunala beslut och underlaget för dessa är offentliga hos kommunen om skäl inte finns enligt sekretesslagen att sekretessbelägga dem. De kommunala företagens verksamhet är vidare offentlig genom de årsredovisningar som presenteras.
De kommunala bostadsföretagen arbetar gärna i konkurrens med andra bostadsföretag men det förutsätter konkurrens på lika villkor och inom samma regelverk som övriga aktörer på bostadsmarknaden.
Sammanfattningsvis innebär lagförslaget att kommunala bostadsföretag inte ges möjlighet att agera på samma villkor som övriga aktörer på bostadsmarknaden. Lagförslaget innebär vidare att hyresgästerna hos de kommunala bostadsföretagen inte erhåller samma integritetsskydd som hyresgäster hos andra hyresvärdar. De kommunala bostadsföretagen bör därför undantas från lagen om handlingsoffentlighet hos kommunala företag. Utskottet bör utarbeta de lagändringar som detta kräver.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen beslutar att de kommunala bostadsföretagen undantas från lagen om handlingsoffentlighet hos kommunala företag.
Stockholm den 28 oktober 1993 Ivar Franzén (c)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen beslutar att de kommunala bostadsföretagen undantas från lagen om handlingsoffentlighet hos kommunala företag.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 1att riksdagen beslutar att de kommunala bostadsföretagen undantas från lagen om handlingsoffentlighet hos kommunala företag.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
