med anledning av prop. 1991/92:25 Förslag om tilläggsbudget I till statsbudgeten för budgetåret 1991/92
Motion 1991/92:A3 av Ulla Orring (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1991/92:25
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-11-20
- Bordläggning
- 1991-11-21
- Hänvisning
- 1991-11-22
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
För oss liberaler är en grundläggande tanke att arbetslöshet aldrig får vara ett medel i den ekonomiska politiken. Vi kan därmed heller aldrig tolerera att arbetslösheten tillåts öka.
Sverige befinner sig nu i ett synnerligen besvärligt ekonomiskt läge med en hög arbetslöshet. Enbart i tolv av de största svenska bolagen har nära 50 000 personer förlorat eller kommer att förlora jobben. Det är den kraftigt försämrade lönsamheten som innebär dessa drastiska åtgärder. Särskilt tragiskt är att unga människor drabbas hårt och riskerar att få stå utanför arbetslivet. Faktum är dessutom att arbetslösheten bland ungdomar, särskilt de som saknar utbildning efter grundskolan, ligger på en betydligt högre nivå än för befolkningen i övrigt. Men arbetslösheten drabbar också i första hand de svaga grupperna och de mest utsatta delarna av landet.
När nu regeringen lägger fram förslag om extra insatser för arbetsmarknadspolitiska åtgärder i syfte att minska den öppna arbetslösheten finns det skäl att pröva olika åtgärder förutom de mer traditionella. Ett sådant förslag är att starta en form av försöksverksamhet med projekthus i de olika kommunerna genom arbetsmarknadsbidrag.
Projekthusets verksamhet skulle kunna få en inriktning mot nyföretagande och produktutveckling. Verksamhetens inriktning bör vara ett komplement och ett hjälpmedel till olika myndigheter och organ i samhället.
Exempel på sådana verksamhetsområden: Utvecklingsarbete för tredje världen, Östeuropa m.fl. i samarbete med SIDAPraktisk miljövård inom kommunen, bygga exempelvis rastkojor, naturstigar m.m.Friskvård i samarbete med idrottsföreningar, Korpen m.fl. i syfte att förhindra passivitet och drogberoendeUppfinnarverkstad med möjligheter för den arbetslöse att få utbildning -- ett studiecentrum för utveckling av olika projekt m.m.
Målsättningen bör vara att den arbetssökande efter l -- 2 veckors arbetslöshet ska kunna beredas plats i projekthuset.
Under innevarande budgetår disponerar AMS 50 milj.kr. inom anslaget Arbetsmarknadspolitiska åtgärder för sysselsättningsskapande insatser.
Regeringen föreslår nu en uppräkning av anslaget till l00 milj.kr. Den kraftiga uppgången av antalet arbetssökande på förmedlingarna medför behov av förnyelse av arbetsmarknadspolitiska åtgärder och därmed finna fler otraditionella insatser för de arbetssökande. Jag anser att ett projekthus i varje kommun med den skisserade inriktningen kan vara en sådan modell.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om behovet av initiativ av försöksverksamhet med projekthus -- en plats för samordning och organisering av olika verksamhetsformer för arbetssökande enligt den skisserade modellen.
Stockholm den 20 november l99l Ulla Orring (fp)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om behovet av initiativ av försöksverksamhet med projekthus -- en plats för samordning och organisering av olika verksamhetsformer för arbetssökande enligt den skisserade modellen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om behovet av initiativ av försöksverksamhet med projekthus -- en plats för samordning och organisering av olika verksamhetsformer för arbetssökande enligt den skisserade modellen.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.