med anledning av prop. 1991/92:151 Vissa ändringar i förmånssystemet för läkemedel m.m.
Motion 1991/92:Sf36 av Marianne Jönsson (c)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1991/92:151
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Socialförsäkringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-04-21
- Bordläggning
- 1992-04-22
- Hänvisning
- 1992-04-23
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Propositionen innehåller förslag om vissa särregler i fråga om prisnedsättning och kostnadsfrihet för läkemedel som har likvärdiga generiska motsvarigheter. Det är bra att regeringen föreslår möjligheter för läkemedelsverket att medge dispens från särregleringen om det finns synnerliga skäl beträffande någon enskild person. Det är av stor betydelse att det finns undantagsregler för att skydda kroniskt eller svårt sjuka personer.
Prövningsförfarandet vid tillämpningen av dispensreglerna måste vara enkelt,så att inte det hela fastnar i en byråkratisk hantering. Om en person behöver ett originalläkemedel måste detta kunna skrivas ut under tiden som dispensprövningen sker. Det är inte rimligt att patienten tvingas gå över till ett generiskt preparat under väntetiden. Inte heller är det rimligt att patienten blir återbetalningsskyldig om det skulle visa sig att dispens ej beviljas.
Ett oeftergivligt krav när det gäller förskrivning av generiska läkemedel är att styrkor och form ska vara identiska. Vidare ska utbyte av läkemedel på apoteken inte kunna ske. Förskrivande läkare måste alltid ha den direkta kunskapen om vilket läkemedel patienten får. Detta är inte minst viktigt när ett nytt system införs. Det måste vara möjligt att följa de medicinska effekterna av systemet.
I årets budgetproposition har regeringen föreslagit en ändring i reglerna för prisnedsättning fr.o.m. den 1 juli 1992. Prisnedsättning föreslås för ett läkemedel göras med hela det belopp som överstiger 90 kronor. För varje ytterligare förskrivet läkemedel som samtidigt inköps skall prisnedsättning göras med hela det belopp som överstiger 30 kronor. Förslaget kan när det genomförs komma att vålla sjuka med behov av ett flertal mediciner betydande kostnader. Det borde därför göras en analys av de fördelningspolitiska effekter som uppstår när en avgift tas ut för varje läkemedel vid ett inköpstillfälle. Analysen borde också omfatta ett alternativ med prisnedsättning 120-10-10 kronor.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om dispensprövning vid läkemedelsförskrivning,
2. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna behovet av en fördelningspolitisk analys av det förändrade förmånssystemet för läkemedel.
Stockholm den 21 april 1992 Marianne Jönsson (c)
Yrkanden (4)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om dispensprövning vid läkemedelsförskrivning
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om dispensprövning vid läkemedelsförskrivning
- Behandlas i
- 10002att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna behovet av en fördelningspolitisk analys av det förändrade förmånssystemet för läkemedel.
- Behandlas i
- 10002att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna behovet av en fördelningspolitisk analys av det förändrade förmånssystemet för läkemedel.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- delvis bifall
- Kammarens beslut
- = utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
