med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m.
Motion 1990/91:N125 av Margit Gennser (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1990/91:184
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-05-13
- Bordläggning
- 1991-05-14
- Hänvisning
- 1991-05-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Regeringen lägger i propositionen förslag om hur verksamheten vid Studsvik i framtiden skall bedrivas. Regeringen har vid tidigare tillfällen hos riksdagen begärt tillskott av medel till verksamheten vid Studsvik. Regeringens förslag innebär nu att statens direktengagemang i Studsvik helt avvecklas. Det är i sig positivt. Regeringen har den 25 april överfört statens aktier i Studsvik AB till Vattenfall. I den av regeringen föreslagna uppdelningen av Studsvik AB skall Vattenfall erhålla en fastighetsdel med marken och byggnader för icke kärnteknisk verksamhet och andra serviceanläggningar. Den kärntekniska anläggningen med R 2-reaktorn skall övertas av SKBF, det av kärnkraftsföretagen gemensamt ägda bolaget för bland annat kärnbränsle- och avfallshantering. En del av den nuvarande verksamheten vid Studsvik måste avvecklas. Därtill finns en kommersiellt utvecklingsbar del som omfattar verksamheter dels i dotterbolag, dels direkt inom Studsvik AB. I denna företagsgrupp finns det värdefull kunskap som kan vara intressant för andra kunskapsintensiva företag inom energitekniksektorn.
Regeringen skriver i propositionen att förhandlingskontakter har förekommit med industriföretag som visat intresse för köp. Samtidigt är det känt att ett av Vattenfalls dotterbolag också är intresserat av den kommersiellt utvecklingsbara delen av Studsvik AB. Regeringens metod att överföra ägandet av Studsvik AB till Vattenfall innebär att det finns en risk att försäljningen av den kommersiellt utvecklingsbara delen av Studsvik AB inte sker i öppen konkurrens mellan olika köpare.
Riksdagen bör därför ge regeringen till känna att regeringen skall tillse att försäljningen av de kommersiellt utvecklingsbara delarna av Studsvik AB sker så att det är möjligt för olika köpare att konkurrera.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts angående vikten av att de kommersiellt utvecklingsbara delarna av Studsvik AB säljs på sådant sätt att det kan finnas konkurrens mellan olika köpare.
Stockholm den 13 maj 1991 Margit Gennser (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts angående vikten av att de kommersiellt utvecklingsbara delarna av Studsvik AB säljs på sådant sätt att det kan finnas konkurrens mellan olika köpare.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts angående vikten av att de kommersiellt utvecklingsbara delarna av Studsvik AB säljs på sådant sätt att det kan finnas konkurrens mellan olika köpare.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
