med anledning av prop. 1990/91:130 Ändringar i vapenlagen (1973:1176) m.m.
Motion 1990/91:Ju40 av Kjell Ericsson m.fl. (c)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-04-09
- Bordläggning
- 1991-04-10
- Hänvisning
- 1991-04-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Hanteringen av vapen och ammunition för civila ändamål har under en följd av år omgärdats av en omfattande kontroll. Kontrollen syftar till att omintetgöra att vapen och ammunition används på ett otillbörligt sätt. En viktig faktor i kontrollsystemet är att förhindra att vapen används i brottslig verksamhet. I samband med grov brottslighet är det inte ovanligt att vapen används.
Det nu presenterade förslaget rörande ändringar i vapenlagen m.m. syftar till att stärka kontrollen så att brottslig användning av skjutvapen och ammunition försvåras.
Av direktiven (1987:34) till den s.k. vapenutredningen framgår att syftet med den begärda översynen av vapenlagen skulle vara att dels ''åstadkomma de förbättringar som behövs för att lagstiftningen skall svara mot nutida krav på skydd mot att skjutvapen och ammunition kommer i orätta händer eller används i brottsliga sammanhang'' dels ock ''åstadkomma en förenkling av det nuvarande ganska komplicerade och resurskrävande förfarandet i vapenärenden''.
Vapenutredningen presenterade i sitt slutbetänkande (SOU 1989:44) Översyn av vapenlagstiftningen ett stort antal förslag till förändringar i vapenlagstiftningen som rönt ett synnerligen blandat mottagande av remissinstanserna. I det nu presenterade förslaget avvisas också flera av de insatser som vapenutredningen förordat. Propositionen inskränks därmed till att omfatta dels en närmast redaktionell översyn av gällande lagtext, dels vissa ändringar som inte rymmer sådana förslag att förfarandet i vapenärenden förenklas. Förfarandet torde tvärtom kompliceras ytterligare.
Inte heller föreslås insatser som kan förväntas medföra att skjutvapen i mindre omfattning än nu kan användas i brottslig verksamhet. I vissa fall har förslagen fått en så oklar utformning (t.ex. 28 a
§ när annan än vapeninnehavaren transporterar vapen) att rättstillämpningen förväntas avgöra vilka krav som ska ställas.
Propositionen, i den del den omfattar förslag till ändringar i vapenlagen, bör därför avvisas av riksdagen. Ändringarna medför en ökad byråkrati utan att särskilda vinster kommer att uppnås. Förslaget kommer därmed inte att påverka våldsbrottsligheten. Riksdagen bör dock ta initiativ till en parlamentarisk utredning i syfte att presentera förslag till ändringar dels så att hantering av skjutvapen och ammunition i brottslig verksamhet förhindras, dels så att hanteringen av vapenärenden effektiviseras och förenklas.
En viktig del i ett sådant arbete är att se över möjligheterna till en säker förvaring av skjutvapen och ammunition. I den mån förvaringsfrågorna kan lösas begränsas behoven av detaljreglering av tillstånd att inneha skjutvapen och ammunition som innehas för jakt m.m. Därutöver är det självklart viktigt att tillse att den som får tillstånd att bruka vapen har sådana kunskaper om vapenhantering som kan erfordras.
En förnyad översyn, som vi föreslår, måste omfatta ett bredare område en den nyligen slutförda vapenutredningen gjorde. Det är ostridigt så att vapen som innehas för jakt m.m., och för vilka vapentillstånd beviljats enligt vapenlagen, i begränsad omfattning tillgrips och används i brottslig verksamhet. Andra vapenstölder, t.ex. ur militärens vapenförråd, och illegalt införda vapen till landet, används i betydligt större omfattning.
I det fall riksdagen avvisar vårt förslag rörande förnyad översyn av vapenlagstiftningen och nu avser pröva förslagen till ändringar i denna lag bör dock följande beaktas:
1. Reglering av köp av ammunition
Kontrollen vid ammunitionsköp har hittills varit otillräcklig. Mot den bakgrunden är principerna bakom förslaget till skärpningar rimligt. Såväl lagtext som motivuttalanden har dock fått en olycklig utformning. Enligt vår uppfattning är det rimligt att den som inköper ammunition kan visa upp intyg på rätt att använda vapen. Vapenlicensen är ett sådant intyg. Vid licensgivningen ska polismyndigheten pröva att licensinnehavaren har erforderliga kunskaper om vapenhantering och därutöver en sådan personlig lämplighet att tillstånd kan beviljas.
Den som kan uppvisa en vapenlicens bör därför få köpa ammunition även om den inköpta ammunitionen inte kan användas för det vapen licensen omfattar.
Regleringen kring ammunition innebär att en person endast får inneha ammunition till skjutvapen som vapenlicens är beviljad för. Bakgrunden till den föreslagna skärpningen torde vara att lagstiftaren utgår från att licensinnehavaren inte har behov av annan ammunition än den han själv får använda. Så är självfallet ofta fallet. Det är dock inte ovanligt att jägare dels inköper dels ock förvarar ammunition för ett jaktlags eller en jaktkamrats räkning. Ur lagstiftarens synpunkt finns det inte rimliga skäl att motverka ett sådant samarbete. Det viktiga måste vara att den som faktiskt innehar ammunitionen har rätt att inneha skjutvapen. Ammunition bör därför också genom ombud få överlåtas till den som har rätt att inneha skjutvapen.
2. Reglering av ammunitionsinnehav
Det är inte ovanligt att människor har ett fåtal patroner i sin ägo -- även om de själva inte har bedrivit och inte heller har för avsikt att någonsin bedriva t.ex. jakt eller skytte.
Även om ''innehav av enstaka patroner eller ett helt obetydligt souvenirinnehav'' inte bör leda till ett rättsligt ingripande (38 §) är lagstiftningen oprecis på denna punkt. Det kommer således att vara olagligt att inneha ammunition utan vapenlicens när den nu föreslagna lagstiftningen träder i kraft. Särskilt allvarligt är att förbudet att inneha ammunition kan komma att leda till att privatpersoner avstår från att lämna in sådan till polismyndigheten.
För merparten av de jägare och skyttar som idag innehar ammunition som de förvärvat helt lagligt kommer det att vara mycket svårt att förstå att det lagliga innehavet plötsligt blir olagligt och straffbelagt.
Propositionens förslag i sin nuvarande utformning kommer således att leda till oklarheter och till byråkratiskt krångel. För att minimera olägenheterna bör en övergångsbestämmelse införas med innebörden att den som vid lagens ikraftträdande innehar ammunition varom nu är ifråga också fortsättningsvis har rätt att inneha denna. Det får ankomma på utskottet att utforma erforderlig lagtext.
3. Återkallelse av vapentillstånd
Av propositionen framgår att vapentillstånd ska kunna återkallas om vapnet missbrukas, tillståndshavaren förfarit oaktsamt med vapnet och om tillståndshavaren visat sig olämplig att handha vapen. Därutöver skall tillstånd kunna återkallas om förutsättningarna för tillståndet inte längre finns eller och det annars finns särskilda skäl att återkalla detta.
I princip skall således tillstånd kunna återkallas på den grund att en jakträttsinnehavare tillfälligt förlorar sin jakträtt eller när en skytt under en kortare period inte utövar sin idrott och därmed inte heller är medlem i skytteklubb. En jägare kan -- utan att inneha jakträtt -- delta i jakt och därmed ha behov av sitt vapen.
Enligt vår mening saknas tillräckligt starka allmänpreventiva skäl för att återkalla vapentillstånd i dessa fall. Om vapnen förvaras på ett enligt vapenlagen godtagbart säkert sätt och vapeninnehavaren inte kan anses olämplig eller inte handskas med sitt vapen på ett otillbörligt sätt bör tillståndet inte återkallas. I bedömningen om förutsättningar för vapentillstånd fortfarande finns bör således lämplighetsaspekterna vara avgörande.
Slutligen får tillstånd återkallas om det finns ''skälig anledning'' att återkalla detta. Av specialmotiveringen framgår att återkallelse t.ex. skall kunna ske om innehavarens möjligheter att ta vård om vapnet motiverar detta eller om förutsättningar för vapeninnehav inte kan anses föreligga inom landet, dvs. tillståndsinnehavaren permanent bosatt sig utomlands.
Ett beslut om återkallelse måste generellt kunna anses vara av mycket ingripande natur för tilllståndshavaren. För den enskilde innebär beslutet att vederbörande inte längre anses kunna anförtros rätten att inneha och bruka vapen -- även om tillståndsinnehavaren besitter erforderliga kunskaper och vapnet förvarats och använts på ett helt korrekt sätt. Återkallelse av vapentillstånd på andra grunder än missbruk och tillståndsinnehavarens olämplighet att inneha vapen bör därför tillämpas med stor restriktivitet och endast komma ifråga i det fall behovet av återkallelse är uppenbart. Detta bör ges regeringen tillkänna.
4. Vapenamnesti
Trots de uppenbara fördelar som en vapenamnesti skulle föra med sig avstår regeringen från att presentera ett sådant förslag.
Antalet vapen som illegalt förvaras i enskilda människors hem kan svårligen uppskattas. I många fall har innehavaren kommit i besittning av ett vapen genom arv och ''ägt'' vapnet ifråga i många år. Om ett sådant vapen överlämnas till polisen löper innehavaren risk att bötfällas för olaga vapeninnehav.
Enligt uppgifter som kommit oss tillhanda förekommer det att vapen som innehavts sedan början på 1940-talet, och som överhuvud inte brukats därefter, efter överlämnande tilll polisen leder till böter för innehavaren om 500 kr. Enskilda människor uppfattar det som allvarligt att registreras som lagöverträdare och avstår därför från att lämna in sådana skjutvapen. Vetskapen om förfarandet sprids bland allmänheten. Resultatet blir att många enskilda fortsätter att förvara vapen illegalt och dessutom ofta på ett osäkert sätt. Vi anser att en period med vapenamnesti skulle kunna minska antalet illegala vapen i landet. Mot denna bakgrund är det därför rimligt att riksdagen beslutar införa s.k. vapenamnesti i enlighet med vapenutredningens förslag.
5. Skärpt sekretess för uppgifter ur vapenregistret
Centerpartiet har upprepade gånger krävt en skärpt sekretess rörande uppgifter ur vapenregistret. Det är därför med tillfredsställelse vi noterar att regeringen numera instämmer i vår uppfattning och föreslår riksdagen besluta om skärpt sekretess för uppgifter ur vapenregistret.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen avslår förslag till lag om ändring i vapenlagen (1973:1176),
2. att riksdagen begär att regeringen tillsätter en parlamentarisk utredning med uppgift att föreslå sådana lagändringar att hantering av skjutvapen och ammunition i brottslig verksamhet förhindras samt att hanteringen av vapenärenden förenklas och effektiviseras,
3. att riksdagen -- om yrkandena 1 och 2 inte bifalls -- antar följande förslag till ändring i lydelsen av 12
§ första stycket vapenlagen: Den som har tillstånd att inneha vapen för skjutning får även inneha ammunition till skjutvapen,
4. att riksdagen antar följande förslag till ändring i 13
§ tredje stycket vapenlagen: Ammunition får även överlåtas genom ombud till den som är berättigad att inneha vapen för skjutning under förutsättning att ombudet har vapentillstånd,
5. att riksdagen beslutar om sådana övergångsbestämmelser rörande ammunitionsinnehav som i motionen förordas,
6. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om restriktivitet rörande återkallelse av vapentillstånd,
7. att riksdagen beslutar att av regeringen begära förslag till en lag om vapenamnesti så som vapenutredningen förordat.
Stockholm den 9 april 1991 Kjell Ericsson (c) Pär Granstedt (c) Ingbritt Irhammar (c) Stina Eliasson (c) Håkan Hansson (c) Göran Engström (c)
Yrkanden (14)
- 1att riksdagen avslår förslag till lag om ändring i vapenlagen (1973:1176)
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen avslår förslag till lag om ändring i vapenlagen (1973:1176)
- Behandlas i
- 2att riksdagen begär att regeringen tillsätter en parlamentarisk utredning med uppgift att föreslå sådana lagändringar att hantering av skjutvapen och ammunition i brottslig verksamhet förhindras samt att hanteringen av vapenärenden förenklas och effektiviseras
- Behandlas i
- 2att riksdagen begär att regeringen tillsätter en parlamentarisk utredning med uppgift att föreslå sådana lagändringar att hantering av skjutvapen och ammunition i brottslig verksamhet förhindras samt att hanteringen av vapenärenden förenklas och effektiviseras
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 3att riksdagen - om yrkandena 1 och 2 inte bifalls - antar följande förslag till ändring i lydelsen av 12 § första stycket vapenlagen: Den som har tillstånd att inneha vapen för skjutning får även inneha ammunition till skjutvapen
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 3att riksdagen - om yrkandena 1 och 2 inte bifalls - antar följande förslag till ändring i lydelsen av 12 § första stycket vapenlagen: Den som har tillstånd att inneha vapen för skjutning får även inneha ammunition till skjutvapen
- Behandlas i
- 4att riksdagen antar följande förslag till ändring i 13 § tredje stycket vapenlagen: Ammunition får även överlåtas genom ombud till den som är berättigad att inneha vapen för skjutning under förutsättning att ombudet har vapentillstånd
- Behandlas i
- 4att riksdagen antar följande förslag till ändring i 13 § tredje stycket vapenlagen: Ammunition får även överlåtas genom ombud till den som är berättigad att inneha vapen för skjutning under förutsättning att ombudet har vapentillstånd
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 5att riksdagen beslutar om sådana övergångsbestämmelser rörande ammunitionsinnehav som i motionen förordas
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 5att riksdagen beslutar om sådana övergångsbestämmelser rörande ammunitionsinnehav som i motionen förordas
- Behandlas i
- 6att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om restriktivitet rörande återkallelse av vapentillstånd
- Behandlas i
- 6att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om restriktivitet rörande återkallelse av vapentillstånd
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- delvis bifall
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 7att riksdagen beslutar att av regeringen begära förslag till en lag om vapenamnesti så som vapenutredningen förordat.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 7att riksdagen beslutar att av regeringen begära förslag till en lag om vapenamnesti så som vapenutredningen förordat.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
