Legalisering av proffsboxning

Motion 2002/03:Kr281 av Torsten Lindström (kd)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet

Händelser

Inlämning
2002-10-23
Bordläggning
2002-10-30
Hänvisning
2002-10-30

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring av lagen så att professionell boxning tillåts i Sverige.

Motivering

En av de äldsta mänskliga sporterna är boxning. Inom boxningen ryms många fysiska och mentala krav och förutsättningar.

I Sverige är amatörboxning tillåten. Däremot är inte professionell boxning laglig. Det skapar en underlig situation där boxare tvingas resa utomlands för att utöva sin sport professionellt.

Svensk amatörboxning har en fin tradition av sportslighet och gott uppförande. I boxningsklubbarna utförs ofta för samhället angelägna insatser som att lära unga människor vikten av sjysta regler och goda normer. Att ungdomarna när de sedan vuxit upp inte lagligt kan utöva sin sport professionellt inom rikets gränser skadar vuxenvärldens trovärdighet.

Därför bör professionell boxning tillåtas i Sverige.

Elanders Gotab, Stockholm 2002

Stockholm den 21 oktober 2002

Torsten Lindström (kd)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring av lagen så att professionell boxning tillåts i Sverige.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.