Kunskaper om rökavvänjning

Motion 2007/08:Ub276 av Laila Bjurling (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet

Händelser

Inlämning
2007-10-03
Numrering
2007-10-04
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att kunskap inom tobaksprevention ska ingå i alla vårdutbildningar.

Motivering

Trots att bruket av tobak minskar visar all forskning att rökning utan undantag är den största orsaken till ohälsa i vårt land. Dessutom drar den med sig stora samhällskostnader i form av sjukvård och rehabilitering.

En del slutar med sitt tobaksbruk på egen hand. Men många är kvar i sitt beroende, de flesta ofrivilligt.

Statens folkhälsoinstitut (FHI) har i augusti 2007 lämnat en rapport ”Minskat bruk av tobak – var står vi idag”. I rapporten framgår att grundutbildningen för personal inom hälso- och sjukvården inte innehåller obligatorisk utbildning inom tobaksprevention.

Personal, såväl läkare som annan sjukvårdpersonal, på sjukhus, vårdcentraler och barnavårdscentraler m.fl. kommer ofta i kontakt med patienter som även är i behov av hjälp för tobaksberoende. Om all sjukvårdspersonal inom vården har kunskaper om vilken hjälp som finns tillhanda och var den kan ges, kommer troligen alltfler tobaksberoende att nås och än fler kan få rätt stöd för sitt beroende.

Därför menar jag att grundutbildningen för all personal inom hälso- och sjukvården ska innehålla obligatorisk utbildning inom tobaksprevention.

Stockholm den 20 september 2007

Laila Bjurling (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att kunskap inom tobaksprevention ska ingå i alla vårdutbildningar.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.