Hemtjänstens kostnader för fritidsboende

Motion 2007/08:So451 av Göran Persson i Simrishamn och Kerstin Engle (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämning
2007-10-04
Numrering
2007-10-05
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av kostnader angående hemtjänstbehov för fritidsboende.

Motivering

I vissa attraktiva kommuner med specifika miljöer finns det många fritidshus. Äldre personer som slutat arbeta nyttjar ofta sina fritidshus halvårsvis eller under sommarmånaderna. De kan ibland ha behov av hemtjänst. De har redan hemtjänst i sin permanenta bostad men ges också hemtjänst av den kommun där fritidshuset ligger. Det innebär kostnader för den kommun där det finns ett stort antal fritidshus. Det är en orimlig kostnad för den enskilda kommunen att bära. Periodvis kraftigt ökade kostnader för hemtjänst är huvudsakligen förekommande i kommuner med omfattande fritidsboende. Även om det är ett förhållandevis litet antal kommuner som är berörda är det kännbara kostnader för de kommunerna. Det förefaller också som om det är ett växande problem. Ett sätt att lösa problemet vore att de kommuner som drabbas extra hårt av det periodvis ökade hemtjänstbehovet skulle kunna ges ersättning för detta. Möjligen kan någon form av interkommunal ersättning vara lösningen. Vi önskar att en översyn på detta område genomförs och redovisas.

Stockholm den 3 oktober 2007

Göran Persson i Simrishamn (s)

Kerstin Engle (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av kostnader angående hemtjänstbehov för fritidsboende.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.