Hemförsäkring för allmännyttan
Motion 2018/19:713 av Anders Österberg (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Civilutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2018-11-22
- Granskad
- 2018-11-22
- Hänvisad
- 2018-12-05
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en hemförsäkring för den som bor i allmännyttan, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
Motivering
Under de bränder som skedde i bostadshus på Järvafältet i vintras så visade det sig att många av de boende saknade hemförsäkring. Det blir ett dubbelt slag mot den som hade en lägenhet som brann. Först brann den upp och därefter visade det sig att en inte var försäkrad och många saker i hemmet kunde aldrig ersättas vare sig fysiskt eller ekonomiskt. Ett boende i allmännyttan, det vi äger gemensamt, ska vara den bästa boendeformen. Därför vore det bra om det kunde prövas om huruvida den som bor i allmännyttan också kan via detta få hemförsäkring som en del av boendet.
En hemförsäkring skulle lagenligt kunna likna trafikförsäkringen till dess karaktär.
|
Anders Österberg (S) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en hemförsäkring för den som bor i allmännyttan, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
- Behandlas i
- Civilutskottet
Betänkande 2018/19:CU6 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
