Handikappfrågor i skolan
Motion 1993/94:Ub334 av Karl-Göran Biörsmark (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Utbildningsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1994-01-25
- Bordläggning
- 1994-02-08
- Hänvisning
- 1994-02-09
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Enligt tidigare riksdagsbeslut inrättades Statens institut för handikappfrågor i skolan (SIH) för att biträda kommunerna när det gäller att ordna en god skolgång för barn/elever med synskador, rörelsehinder, hörselskador, dövhet, flerhandikapp samt utvecklingsstörda.
Organisationen fungerar bra och SIH:s regionala organ följer upp verksamheten. Men för medicinskt funktionshindrade elever saknas motsvarande organisation/medel.
I dagens läge, då denna grupp elever ständigt ökar, exempelvis har var fjärde elev allergiska besvär i vissa klasser, krävs en övergripande insats från staten för att ge dessa elever en bra skolgång. Kommunala skolmyndigheter saknar ibland förståelse för aktuella problem och skapar genom nedprioritering av miljöåtgärder stora risker för livslångt lidande för eleverna.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att Statens institut för handikappfrågor i skolan (SIH) även skall ansvara för medicinskt funktionshindrade elever.
Stockholm den 21 januari l994 Karl-Göran Biörsmark (fp)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att Statens institut för handikappfrågor i skolan (SIH) även skall ansvara för medicinskt funktionshindrade elever.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att Statens institut för handikappfrågor i skolan (SIH) även skall ansvara för medicinskt funktionshindrade elever.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.