Frisläppande av Dawit Isaak
Motion 2024/25:1738 av Magnus Oscarsson (KD)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Utrikesutskottet
- Inlämnad:
- 2024-10-02
- Granskad:
- 2024-10-02
- Hänvisad:
- 2024-10-15
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen aktivt ska kräva Dawit Isaaks frisläppande och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Dawit Isaak har suttit fängslad sedan 2001 av eritreanska myndigheter. Officiellt heter det att han sitter frihetsberövad på grund av brott mot rikets säkerhet. Svensken Dawit Isaaks enda brott är journalistiskt arbete och demokratiska ideal. Någon rättegång har aldrig ägt rum mot Isaak och han har av Amnesty International utsetts till en samvetsfånge.
I riksdagen råder det konsensus kring att Sverige fortsatt ska driva frågan om Dawit Isaaks frigivning. Ingen vet om Dawit Isaak fortfarande är vid liv efter alla dessa år i fångenskap. Det är av största vikt att frågan hålls vid liv i den politiska sfären, och såväl riksdag som regering bör regelbundet uttala sin ståndpunkt i frågan. Vi får inte låta Isaaks fångenskap normaliseras. Varje dag som går när han fortfarande är i fångenskap innebär ett missförhållande som behöver uppmärksammas på högsta politiska nivå.
|
Magnus Oscarsson (KD) |
|
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen aktivt ska kräva Dawit Isaaks frisläppande och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2024/25:UU7 Internationella relationer m.m.- Behandlas i
- Utrikesutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
