Främjande av fiskerinäringen
Motion 1991/92:Jo425 av Leif Carlson och Bertil Danielsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-01-27
- Bordläggning
- 1992-02-06
- Hänvisning
- 1992-02-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Det svenska yrkesfisket har sedan mycket lång tid tillbaka fått skatteåterbäring, s k restitution, på bensin som används i yrkesmässigt fiske. Beslut om detta fattades redan 1929. Förändringar i systemet har sedan dess skett vid olika tillfällen.
I yrkesfiske används bensindrivna motorer i kust- och insjöfisket. Dieselbränsle som förbrukas i yrkesfisket är befriat från skatt.
I början av 1980-talet (regeringens prop. 1981/82:100) beslöts om den förändringen att bensinskatteåterbäringen skulle införas under ett särskilt anslag ''E 3 Främjande av fiskerinäringen'', där också inryms en del andra åtgärder för fisket. Anslaget heter numera D 2 men har i övrigt samma rubrik. Den del som avser bensinskatterestitutionen benämns ''Bidrag till fiskarorganisationer''.
Bidragen till fiskarorganisationer utbetalas till Sveriges Fiskares Riksförbund för fördelning mellan riksförbundet och de regionala organisationerna och utgör ett utomordentligt värdefullt bidrag för att dessa skall kunna bedriva sin verksamhet på ett för medlemmarna, d v s yrkesfiskarna, acceptabelt sätt. En del av anslaget som disponeras av Fiskeriverket har dessutom utgått till Sveriges Fiskevattenägarförbund.
Regeringen föreslår nu i budgetpropositionen att bidragen till fiskarorganisationer halveras för kommande budgetår. Vidare har regeringen informerat om att man avser att dra in bidraget helt under därpå kommande budgetår.
Det är inte rimligt att yrkesfiskare som av olika skäl är tvingade att använda bensinmotorer med höga driftskostnader i sitt fiske skall belastas med en ''vägtrafikskatt'' för detta, vilket ej varit riksdagens ursprungliga avsikt. Genom de företagna förändringarna har skatteåterbäringen emellertid felaktigt med tiden kommit att benämnas ''bidrag'', trots att grundförutsättningarna ej förändrats. De senaste årens kraftiga höjningar av bensinskatten har dessutom gjort att ''bidraget'' ej motsvarar de avgifter som yrkesfiskarna erlägger.
Det är angeläget att de möjligheter som står till buds för att stimulera ett kust- och insjöfiske tas tillvara. Yrkesfiskarna är till stor del verksamma inom glesbygdsområden där varje arbetstillfälle är av stort lokalt och regionalt värde. Det beräknas för övrigt att varje yrkesfiskare genererar mellan fem och nio ytterligare arbetstillfällen inom distribution, varv, verkstäder, redskapstillverkare, istillverkning, handel, beredning etc.
Det är dessutom ett rättvisekrav att ingen grupp av yrkesfiskare diskrimineras, då det gäller beskattningen av drivmedel som förbrukas inom fisket.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om främjande av fiskerinäringen genom återbäring av bensinskatt,
2. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om oförändrat bidrag till fiskeriorganisationerna med 914 000 kr. budgetåret 1992/93 genom omfördelning av budgeterade medel inom anslaget D 2.
Stockholm den 27 januari 1992 Leif Carlson (m) Bertil Danielsson (m)
Yrkanden (4)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om främjande av fiskerinäringen genom återbäring av bensinskatt
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om främjande av fiskerinäringen genom återbäring av bensinskatt
- Behandlas i
- 10002att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om oförändrat bidrag till fiskeriorganisationerna med 914 000 kr. budgetåret 1992/93 genom omfördelning av budgeterade medel inom anslaget D 2.
- Behandlas i
- 10002att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om oförändrat bidrag till fiskeriorganisationerna med 914 000 kr. budgetåret 1992/93 genom omfördelning av budgeterade medel inom anslaget D 2.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
