Förtydligande av innehållsdeklarationen på livsmedel
Motion 2024/25:3142 av Marie-Louise Hänel Sandström (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2024-10-04
- Granskad
- 2024-10-04
- Hänvisad
- 2024-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att förtydliga innehållsdeklarationen på livsmedel och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
För att göra det extra tydligt för konsumenten bör man överväga att se över möjligheten att ställa krav på att innehållsdeklaration ska framgå än tydligare. Märkningen i Sverige behöver förbättras och göras tydligare, för att underlätta för konsumenter att välja mer hälsosamma alternativ.
Övervikt och fetma, med deras följdsjukdomar, är ett växande folkhälsoproblem. En undersökning från Folkhälsomyndigheten från perioden 2006–2022 visar att andelen vuxna med övervikt eller fetma ökade från 46 procent till 51 procent hos personer i åldern 16–84 år. Det är en ökning i alla åldersgrupper, men ökningen var särskilt stor i den yngsta åldersgruppen, 16–29 år. Där låg ökningen från 22 procent till 28 procent. Det är känt att brist på fysisk aktivitet och felaktig kost är ett par av orsakerna till utvecklingen.
För att underlätta för konsumenten att välja hälsosamma alternativ bör en tydlig innehållsdeklaration finnas mer synlig på fler livsmedelsprodukter. I exempelvis Storbritannien är delar av innehållsdeklarationerna tydligt markerade på framsidan av livsmedlets förpackningar/motsvarande, både till form och till innehåll.
Innehåll som skulle göra det lättare för konsumenten att fatta beslut är till exempel mängden energi och andelen fett, socker och salt. Innehållsdeklarationerna på alla livsmedel skrivs redan nu i en samlad, ofta väldigt liten, text på baksidan av en produkt. Här står alla ämnen som ingår i varan och det ger ingen lättöverskådlig bild.
Marie-Louise Hänel Sandström (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att förtydliga innehållsdeklarationen på livsmedel och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Miljö- och jordbruksutskottet
Betänkande 2024/25:MJU8 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.