Energibeskattning inom hotellnäringen
Motion 2003/04:Sk215 av Carl-Axel Johansson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2003-10-07
- Bordläggning
- 2003-10-15
- Hänvisning
- 2003-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om energibeskattning inom hotell- och restaurangnäringen.
Motivering
En av de viktigaste framtida näringarna anses turismen vara. Hotell- och restaurangnäringen har i dag en energibeskattning som är likvärdig med hushållens. Detta innebär konkurrensnackdelar för denna bransch gentemot övriga EU. I ett Europa där rörligheten ökar allt mer och där turismen kommer att bli allt mer betydelsefull för svensk näring, måste hotell- och restaurangnäringen bli mer konkurrenskraftig. Ett sätt är att sänka energibeskattningen för denna näringsverksamhet till en nivå som motsvarar energikrävande industriell verksamhet i Sverige i övrigt.
|
Stockholm den 19 september 2003 | |
|
Carl-Axel Johansson (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om energibeskattning inom hotell- och restaurangnäringen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
