Drivkraften att pröva nytt jobb

Motion 2005/06:A312 av Torsten Lindström (kd)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en översyn av regelverket i arbetslöshetsförsäkringen.

Motivering

År 2003 försörjdes 1 033 338 personer med ersättningar och bidrag, visar siffror från Statistiska centralbyrån (SCB). Det är i stort sett oförändrat jämfört med 2002.

Personerna kan till exempel ha fått sjukpenning, förtidspension, arbetslöshetsersättning och socialbidrag.

Att vara arbetslös kan innebära svåra påfrestningar både mänskligt, socialt och ekonomiskt för den enskilde. För samhället innebär arbetslösheten stora kostnader både i utbetald arbetslöshetsersättning och i produktionsbortfall. Det är angeläget att det yttersta görs för att fler ska få arbete. Trots det har regeringen misslyckats med att nå sina mål. Regeringen beräknar därtill att arbetslösheten kommer att stiga, vilket ytterligare understryker betydelsen av att alla insatser sätts in för att motverka arbetslöshet. I samband med att vårpropositionen presenterades för riksdagen meddelade regeringen att arbetslöshetsmålet knappt lär nås före 2016.

Det gäller att det finns drivkrafter för den enskilde att prova nya saker. Det kan t.ex. vara att ta ett arbete utanför den bransch där man tidigare varit verksam. Det tjänar alla på. Samhället sparar pengar och får därtill ökade skatteintäkter. Den enskilde personen får prova sina vingar och kan utvecklas som människa samtidigt som inkomsten kan stiga.

Hinder för att möjliggöra detta bör tas bort. Ett sådant hinder är den karenstid som drabbar den enskilde vid varje ersättningsperiods början. Karenstiden omfattar fem dagar, vilket kan handla om mycket pengar för individen. För den som vill prova ett nytt jobb och ta en provanställning kan karenstiden ha en direkt avskräckande effekt. Det förlorar alla på. Det är därför angeläget att regelverket för arbetslöshetsförsäkringen ses över så att människor stimuleras att prova nya jobb utan att riskera ekonomiskt avbräck. Detta ligger också i linje med vad Arbetslivsinistitutet föreslagit, nämligen att de arbetssökande som verkligen försöker få ett nytt arbete ska premieras.

Stockholm den 21 september 2005

Torsten Lindström (kd)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en översyn av regelverket i arbetslöshetsförsäkringen.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.